Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Ľudský mozog nefunguje vo vesmíre tak, ako by mal
Zdielať na

Ľudský mozog nefunguje vo vesmíre tak, ako by mal

Pozrite si tiež archívne video o astronautoch pestujúcich zeleninu.

Podľa najnovšieho výskumu NASA astronauti fungujú inak na Zemi a inak vo vesmíre. Je to problém, pretože by to mohlo mať negatívny vplyv na dlhodobé cestovanie vo vesmíre.

Existuje niekoľko problémov, ktoré je potrebné vyriešiť, aby ľudia mohli absolvovať dlhšiu cestu do vesmíru. Napríklad palivo alebo aj zásobovanie, pretože nie je možné len tak poslať ďalší náklad astronautov. Vedci už roky skúmajú aj vplyv dlhšieho pobytu vo vesmíre na organizmus astronautov.

Uskutočnil sa už veľmi zaujímavý experiment s dvojičkami, ktorý odhalil veľa o vplyve vesmíru, a teraz sa podaril ďalší dôležitý objav. V článku uverejnenom vo vedeckom časopise Frontiers in Physiology vedci z NASA uvádzajú, že astronautom trvalo dlhšie, kým vykonali určité úlohy súvisiace s rýchlosťou spracovania, pracovnou pamäťou a pozornosťou. Štúdie sa zúčastnilo 25 astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) počas ich pobytu na palube ISS.

Podľa odborníkov sú výsledky znepokojujúce a vyvolávajú otázky týkajúce sa budúcich misií na Mesiac a Mars.

Počas štúdie museli astronauti absolvovať 10 testov na Zemi - raz pred odletom do vesmíru a dvakrát po návrate domov (10 dní a 30 dní po pristátí). Rovnaké testy museli vykonať aj na palube vesmírnej stanice na začiatku a na konci svojej šesťmesačnej misie. Pri každom teste výskumníci merali rýchlosť a presnosť subjektov, aby mohli porovnať výkon astronautov v jednotlivých obdobiach.

Vedci z NASA zistili, že astronauti vo vesmíre reagovali pomalšie ako na Zemi pri úlohách vyžadujúcich rýchlosť spracovania, pracovnú pamäť a pozornosť, ale ich presnosť sa nezmenila, sumarizuje Gizmodo. Vedci zdôraznili, že zmeny v kognitívnom správaní po návrate zmizli. Podľa Sheeny Dev, hlavnej autorky štúdie, to dokazuje, že práca a pobyt vo vesmíre nespôsobuje výrazný pokles kognitívnych funkcií, ktorý by naznačoval výrazné poškodenie mozgu.

Dev tvrdí, že je to dobrá správa, ale netreba ignorovať, že ľudský mozog môže vo vesmíre fungovať inak ako na Zemi. Nie je známe, do akej miery by sa to na Mesiaci alebo Marse zmenilo, ale extrémne vplyvy, ako je radiácia alebo mikrogravitácia, môžu v kombinácii spôsobiť kognitívny úpadok, ktorý by bol pre ľudí na Mesiaci a Marse prospešný.

Súvisiace články