Polojasno
Bratislava
Hugo
1.4.2025
Prvý štrajk v histórii: Egyptskí robotníci sa vzbúrili faraónovi
Zdielať na

Prvý štrajk v histórii: Egyptskí robotníci sa vzbúrili faraónovi

realistic-depiction-of-ancient-egyptian-workers-on-strike

Zdroj: FreePik

Deir el-Medina – domov majstrov, ktorí stavali hrobky kráľov.

Deir el-Medina bola unikátna osada v starovekom Egypte, ležiaca v blízkosti slávneho Údolia kráľov. V období tzv. Nového kráľovstva (cca 1550 – 1070 pred n. l.) tu žili a pracovali elitní remeselníci – stavitelia, maliari a sochári, ktorí mali za úlohu budovať hrobky pre faraónov. Vďaka svojej práci boli títo robotníci vážení členovia spoločnosti a ich profesia bola považovaná za výnimočnú a prestížnu.

Dôvod štrajku: Nevyplatené mzdy a nedostatok jedla

Situácia sa dramaticky zmenila počas vlády faraóna Ramesseho III. približne v roku 1159 pred n. l. Krajina zápasila s ekonomickými problémami, ktoré sa dotkli aj robotníkov v Deir el-Medina. Ich mzdy, ktoré dostávali prevažne v naturáliách – najčastejšie v obilí, oleji a iných potravinách – sa začali oneskorovať, niekedy aj o niekoľko týždňov.

Robotníci čoskoro začali pociťovať dôsledky: nedostatok jedla, frustráciu a pocit nespravodlivosti. Aj keď bol faraón považovaný za božstvo a odpor voči jeho autorite bol takmer nepredstaviteľný, situácia sa stala neúnosnou.

Štrajk ako odvážny krok proti systému

Keď ich sťažnosti zostali bez odpovede, robotníci sa rozhodli pre niečo, čo dovtedy nemalo v Egypte obdobu – vyhlásili štrajk. Približne 60 remeselníkov prerušilo prácu, opustilo svoje dielne a presunulo sa do blízkosti chrámu faraóna Thutmoseho III. Tam pokojne demonštrovali a verejne vyhlásili, že nebudú pokračovať v práci, kým nedostanú sľúbené mzdy.

Bol to radikálny krok: dovtedy nebolo bežné, aby si obyčajní ľudia dovolili protestovať proti vôli panovníka, ktorého považovali za vtelenie boha na Zemi.

„Štrajkový papyrus“ – dôkaz pre dejiny

Táto udalosť by sa možno stratila v histórii, keby sa nezachoval dokument známy ako „Štrajkový papyrus“ (Strike Papyrus). Tento unikátny dokument obsahuje podrobný zápis protestov a rozhovorov medzi robotníkmi a úradníkmi, ktorí sa snažili situáciu upokojiť.

V papyruse je zachytené, ako robotníci zdôrazňovali svoje práva a požadovali splnenie záväzkov. Úradníci najprv reagovali váhavo, no napokon museli ustúpiť pod tlakom protestujúcich.

Úspech protestu a historický význam

Po niekoľkých dňoch bol štrajk úspešný. Robotníci dostali vyplatené svoje mzdy a mohli sa vrátiť k práci. Aj keď nešlo o revolučnú zmenu systému, táto udalosť sa stala prvým zdokumentovaným štrajkom v dejinách ľudstva. Z historického hľadiska išlo o kľúčový moment, ktorý ukázal, že aj v starovekých spoločnostiach existovala určitá forma „kolektívneho vyjednávania“.

Odkaz do súčasnosti

Štrajk robotníkov v Deir el-Medina je dôležitým dôkazom toho, že túžba po spravodlivosti a dodržiavaní pracovných podmienok je stará ako ľudstvo samo. Táto udalosť ukazuje, že právo ozvať sa proti nespravodlivosti nebolo vynálezom modernej doby – ale patrilo k ľudským potrebám už pred tisíckami rokov.

Dnes nám tento príbeh pripomína, že boj za spravodlivé pracovné podmienky je trvalou súčasťou ľudskej histórie, ktorá pokračuje až do dnešných dní.

Súvisiace články