Kde sa vzali silonky a ako sa časom zmenili?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Norbert Kundrak/Unsplash
Silonky aspoň občas nosí asi každá žena. Kde sa vzali a na čo sa pôvodne nylonové vlákno používalo?
Pančuchy ako také sa objavili už v staroveku. V Grécku slúžili robotníkom a otrokom ako ochranná vrstva pred nepriaznivým počasím. Išlo však iba o praktický kus oblečenia. Na estetiku sa začalo hľadieť až po roku 1545, kedy sa pančuchy začali ručne pliesť.
O 45 rokov neskôr bol vynájdený pletací stroj, vďaka ktorému boli pančuchy oveľa jemnejšie. Koncept tohto stroja sa využíva dodnes.
Najčastejším materiálom bol hodváb, ten ale zmizol s objavením nylonu, ktorý bol oveľa dostupnejší a lacnejší. Nylonové vlákno sa najskôr používalo na štetiny kief, v máji 1940 však nastal prevrat, keď sa predalo päť miliónov nylonových pančúch.
A kde sa vzali silonky? Je to vlastne česká obdoba amerických nyloniek. Vyrábajú sa z pružného silonu a na ich výrobu významne prispel český chemik Otto Wichterle, ktorý toho času pracoval v zlínskej firme Baťa.