Zatiahnuté
Bratislava
Barbora
4.12.2024
Tornáda na Jupiteri: Vytvárajú hmlovinu väčšiu ako Zem
Zdielať na

Tornáda na Jupiteri: Vytvárajú hmlovinu väčšiu ako Zem

Pozrite si tiež archívne video o Jupiteri.

Snímky z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ukazujú, že mimoriadne silné magnetické pole Jupitera a vulkanická aktivita mesiaca Io spúšťajú v atmosfére planéty nevídané procesy.

Jednou z najznámejších búrok na Jupiteri je Veľká červená škvrna, ktorú astronómovia pozorovali už v 17. storočí a ktorá má priemer Zeme. Nie je to však jediná monumentálna búrka na obrovskej planéte: Hubblov vesmírny ďalekohľad urobil ultrafialové snímky planéty, ktoré odhalili, že okolo pólov sa vytvára obrovská hmlovina veľkosti Zeme. Môže za to mimoriadne silné magnetické pole planéty, ktoré je 20 000-krát silnejšie ako magnetické pole planéty.

Hubblove snímky zhotovené v rokoch 2015 až 2022 odhalili v 75 percentách prípadov tmavé oválne UV škvrny na južnom póle planéty, informoval portál IFLScience. Tieto útvary boli prvýkrát spozorované v 90. rokoch 20. storočia, pričom v rokoch 1994 až 2022 sa ich na južnom póle Jupitera objavilo celkovo osem a na severnom póle dve.

Troy Tsubota / Michael Wong / UC Berkeley

​Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity sú tieto tmavé škvrny 50-krát hrubšie ako typické koncentrácie a pravdepodobne vznikajú skôr v dôsledku dynamiky vírov než chemických reakcií vyvolaných vysokoenergetickými časticami z horných vrstiev atmosféry. Článok je uverejnený v časopise Nature Astronomy.

Vedci sa domnievajú, že útvary sú spôsobené interakciou medzi magnetickým poľom a ionosférou - vrstvou nabitých častíc obklopujúcich planétu - a magnetickým poľom a vulkanickým materiálom emitovaným mesiacom Io. Tieto dve interakcie spôsobujú trenie, ktoré vytvára víry, magnetické tornáda, ktoré nútia hmloviny vytvárať obrovské oválne tvary.

Vedci tvrdia, že štúdium Jupiterovej atmosféry a pochopenie jej fungovania je kľúčom k využitiu týchto údajov na presnejšie definovanie exoplanét. 

Súvisiace články