Jasno
13°
Bratislava
Terézia
15.10.2024
V starovekom Egypte neboli väznice: Čo robili so zločincami?
Zdielať na

V starovekom Egypte neboli väznice: Čo robili so zločincami?

Zdroj: FreePik

Egypťania dávali prednosť okamžitému trestu pred väzením.

Hoci v starovekom Egypte určite existovali zločinci, o skutočných väzniciach existuje len málo dôkazov. Namiesto toho existujú správy o okamžitých trestoch, ako bičovanie, zmrzačenie a smrť, a o všetkých trestoch rozhodoval vezír.

V starovekom Egypte sa jednotlivec obvinený zo zločinu považoval za vinného, kým sa nedokázala jeho nevina. Porušenie zákona sa prísne trestalo. Na egyptských súdoch zohrávali ústrednú úlohu aj svedkovia a klamstvo ako svedok sa považovalo za vážny priestupok. Falošní svedkovia boli trestaní prísnymi trestami, od amputácie končatín až po utopenie.

Počas stavby pyramíd v Egypte boli zločinci považovaní za „stálu posádku“, ktorá zo skál vytesávala kamenné bloky. Ťažba 2 300 000 blokov kameňa z pyramídy v Gíze mala pre odsúdených, ktorí museli pracovať takmer denne, vážne následky. Mená zločincov sa uchovávali, aj keď boli nevinní, čo mohlo natrvalo poškodiť ich povesť.

V starovekom meste Rhinokolura boli zločinci, ktorým na znak vyznamenania amputovali nos, odsúdení na vyhnanstvo. Títo ľudia sa previnili krádežou a amputácia nosa bola v niektorých civilizáciách akceptovaným právnym trestom.

Mužom odsúdeným za sexuálny útok boli odstránené pohlavné orgány, zatiaľ čo vrahovia boli upálení zaživa alebo ubití a nakŕmení krokodílmi. V starovekom Egypte neboli všetci zločinci trestaní barbarským spôsobom a niektorí mali prospech zo spravodlivejšieho systému.

Pozrite sa, ako sa spravodlivosť vysporiadala s vinníkmi:

 

Súvisiace články