Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Vo vodách Zeme sa šíri toxická zóna smrti: Situácia sa zhoršuje
Zdielať na

Vo vodách Zeme sa šíri toxická zóna smrti: Situácia sa zhoršuje

Pozrite si tiež archívne video o klimatickom pekle.

Do budúceho storočia by mohla byť polovica oceánu pokrytá vysoko kyslou zónou.

Klimatické zmeny spôsobujú extrémne zmeny na celom svete, stačí sa pozrieť na počasie v Európe, okrem zúriacich horúčav takmer žiadne zrážky, lesné požiare v mnohých krajinách a situácia sa stáva kritickou teraz.

Mnohí ľudia majú stále klapky na očiach a veria, že ide len o strašiaka, ale výskum, žiaľ, ukazuje, že problém je väčší, ako si myslíme, a miesta, ktoré boli kedysi kolískou života, sa stávajú neobývateľnými.

Ako sa uvádza v časopise Live Science, v oblastiach oceánov pod 4 000 m n. m. vytvára kombinácia vysokého tlaku a nízkych teplôt podmienky, ktoré rozpúšťajú uhličitan vápenatý, schránky morských živočíchov, čo vedie k okysleniu vody.

Zlou správou je, že toxická a škodlivá kyslá zóna sa od predindustriálnych čias zvýšila o takmer sto metrov a v tomto storočí sa pravdepodobne zvýši o ďalšie stovky metrov. Milióny štvorcových kilometrov oceánskeho dna tak prejdú rýchlou premenou, počas ktorej sa vápenaté sedimenty stanú chemicky nestabilnými a rozpustia sa.

Životné prostredie morských druhov sa tak zmenší zdola v dôsledku okyslenia aj zhora v dôsledku otepľovania. Výskum ukázal, že 41 percent morských hlbín sa už silne okysľuje, pričom najviac sú postihnuté oceánske a ostrovné oblasti.

Okyslenie preto predstavuje obrovský problém:

V kyslejších vodách sa uhličitan vápenatý ťažšie skladá v pevnej forme, čím sa ochrana a štruktúra týchto organizmov stáva zraniteľnejšou. To ohrozuje najmä koralové útesy, ktoré tvoria základ morských ekosystémov a biodiverzity a poskytujú životné prostredie mnohým druhom.

Vplyv to má nielen na voľne žijúce živočíchy, ale aj na spoločnosť. Rybolov, ktorý je kľúčovým zdrojom obživy mnohých pobrežných komunít, by mohol byť ohrozený, pretože populácie rýb sa v dôsledku meniacich sa environmentálnych podmienok znižujú.

Súvisiace články