Okolo našej Slnečnej sústavy sa objavilo niečo záhadné: NASA ešte nikdy nevidela nič divnejšie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Pixabay
Nemôže to byť spôsobené poruchou vesmírneho teleskopu.
Odkedy sme vyslali vesmírny teleskop Jamesa Webba do vesmíru, prichádzajú z neho stále lepšie a lepšie snímky. Do úzadia zatlačil aj starý Hubblov vesmírny teleskop, ktorý to teraz vynahradil vzrušujúcim objavom.
V materiáloch, ktoré poslal, je okolo našej Slnečnej sústavy vidieť strašidelnú žiaru, ktorá – môžeme povedať bez preháňania – celkom prekvapila výskumníkov z NASA. Úkaz pravdepodobne pomôže lepšie pochopiť štruktúru Slnečnej sústavy, no pôvod slabého svetla je stále zahalený rúškom tajomstva.
Najmä preto, že žiara je len jasná len ako 10 svetlušiek dokopy. Odborníci zatiaľ predpokladajú, že môže ísť o prach, ktorý sem spadol z komét a odráža slnečné svetlo.
Mimochodom, úkaz je skutočný, pretože zostáva, keď sa odhliadne od svetiel hviezd, planét a iných nebeských telies. K objavu došlo náhodou, astronómovia boli zvedaví, aký tmavý môže byť vesmír. Na štúdiu použili 200 000 snímok z Hubbleovho teleskopu a vtedy si všimli slabú žiaru.
Svetlo zachytila aj vesmírna sonda New Horizons, čo znamená, že nemôže byť spôsobené nejakým problémom starého vesmírneho teleskopu. Kozmická loď sa však v čase pozorovania nachádzala 4 miliardy míľ od Slnka, takže nebolo možné zistiť pôvod žiary.
Okrem prachu komét sa objavili aj ďalšie nápady, ako napríklad, že žiara je spôsobená rozpadom tmavej hmoty. Ale je tiež možné, že je to svetlo vzdialených galaxií, ktoré zatiaľ nevidíme a nejakým spôsobom sa objavilo okolo našej Slnečnej sústavy.