Vesmírny teleskop zachytil niečo, čo by sme mohli považovať za medzihviezdne monštrum: Fanúšikovia NASA musia vidieť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Pixabay
Hubblov vesmírny teleskop nás opäť rozmaznáva senzačnými zábermi.
Ďalekohľad nenasnímal nič iného ako supernovu, teda žiariace pozostatky hviezdy, ktorá prešla posledným výbuchom ako ohňostroj. Vidieť takýto fenomén je neskutočne zriedkavé.
Hviezdne trosky nájdené vo Veľkom Magellanovom mraku, satelitnej galaxii Mliečnej dráhy, majú nelichotivé meno N49 a nachádzajú sa 160 000 svetelných rokov od našej planéty v súhvezdí Zlatej ryby. Space.com tiež uvádza, že svetelné oblaky z výbuchu by mohli byť viditeľné zo Zeme o cca. tisíc rokov. Oblak trosiek z detonácie sa rozprestiera na 75 svetelných rokov a môže obsahovať rýchlo rotujúcu neutrónovú hviezdu, ktorá vznikla, keď sa jadro explodujúcej hviezdy zrútilo pod vnútorným tlakom vlastnej gravitácie.
Hmotnosť tejto neutrónovej hviezdy je mimochodom asi ako hmotnosť Slnka, no môže byť ešte väčšia. Astronómovia objavili túto neutrónovú hviezdu v roku 1979, keď vypálila gigantický záblesk gama žiarenia.
Pozrite si bližšie tieto neskutočné obrázky!
NASA/ESA and the Hubble Heritage
ESA/Hubble &
Mimochodom, nie je to prvýkrát, čo sa k nám dostali podobne pútavé fotografie z Hubblovho teleskopu. V roku 2003 vedci zverejnili obrázok, ktorý ukazuje pozostatok supernovy vo forme dymu a iskier. Najnovšie zábery sú naopak vďaka vývoju technológií výrazne detailnejšie a efektnejšie.