Metropolu budúcnosti pre päť miliónov ľudí plánujú postaviť uprostred ničoho
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: BIG
Dánsky architekt Bjarke Ingels si vytýčil nový cieľ. Na žiadosť miliardára Marca Loreho plánuje postaviť celé mesto prakticky z ničoho, navyše v púštnej oblasti Spojených štátov.
Our vision is to create a new city in America that sets a global standard for urban living, expands human potential, and becomes a blueprint for future generations.#CityofTelosa #NewCity #CityoftheFuture pic.twitter.com/T9OO5ub6OT
— City of Telosa (@CityofTelosa) September 1, 2021
Ingelsove architektonické štúdio BIG oznámilo na Twitteri, že mesto s názvom Telosa bude postavené na ploche 150 tisíc hektárov, v západnej časti neobývaného územia Spojených štátov.
Víziou architektov je vytvoriť v Amerike novú metropolu, ktorá nastaví globálny štandard mestského života, rozšíri ľudský potenciál a bude vzorom pre budúce generácie.
BIG
Nápad vzniku mesta skrsol v hlave miliardára Marca Loreho. Ten plánuje územie darovať nadácii, ktorej stúpajúca hodnota by zabezpečovala rozvoj mesta a zlepšila blahobyt jeho obyvateľov.
Lore tvrdí, že pozemok by sa mohol zmeniť z pustej púšte na modernú metropolu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
Predstavuje si, že populácia mesta vzrastie v priebehu nasledujúcich štyridsiatich rokov na päť miliónov. Jeho cieľom je dosiahnuť do roku 2030 päťdesiattisíc obyvateľov. To znamená, že hustota obyvateľstva by bola asi ako v San Franciscu (518 obyv./km²). Tiež chce, aby sa Telosa stala najudržateľnejším mestom na svete.
BIG
"Predstavte si, čo všetko je možné prostredníctvom udržateľných stavebných materiálov, samošoférujúcich vozidiel, elektrických lietadiel a podzemného transportu materiálov!" – uviedol Lore.
Ingelsovou víziou je, že mesto poskytne rôzne možnosti bývania, ktoré budú dostupné pre všetkých. V jeho strede by vyrástla vyhliadková veža s názvom Equitism, ktorá by sa mohla stať symbolom mesta. Architekt tiež vyvíja globálny akčný plán, aby ukázal, že udržateľné ľudské bytie je možné pomocou existujúcich technológií dosiahnuť na celej planéte.