Oblačno
26°
Bratislava
Nina
12.7.2025
Objavili hrobku egyptského boha smrti: Viedla k nej záhadná šachta
Zdielať na

Objavili hrobku egyptského boha smrti: Viedla k nej záhadná šachta

Archívne video

Pozrite si tiež archívne video o tom, ako prevážali múmie faraónov.

Už dávno sa špekulovalo, že pod Sakkárou sa môže skrývať niečo výnimočné. Keď sa archeológovia spustili do 30 metrov hlbokej šachty, objavili niečo, čo ich šokovalo. Vyzerá to ako skutočný chrám zasvätený Ozirisovi – pánovi podsvetia. A nie je to len symbolické.

Starobylá šachta do temnoty

V roku 2015 tím vedený talianskym archeológom Dr. Alessandrom Mandinim narazil pod nekropolou v Sakkáre na šachtu, ktorá viedla do chrámového komplexu, aký v tejto podobe ešte nikdy nevideli. Vysekaný do skaly, plný chodieb, hrobiek a tajných miestností, pripomínal viac než len obyčajné pohrebisko.

Vo svojom strede ukrýval centrálnu komoru s čiernym sarkofágom – a nad ním reliéf boha Ozirisa.

Kult smrti v praxi

Oziris bol v staroegyptskom panteóne bohom smrti, znovuzrodenia a podsvetia. Egypťania verili, že každý, kto sa chce po smrti „znovuzrodiť“, musí prejsť cez jeho súd. Preto chrám neslúžil len na pohrebné účely – bol doslova miestom zasvätenia duší, akousi bránou medzi svetmi.

Niektoré chodby boli zatopené vodou – symbol života, no zároveň prekážka pre bežných smrteľníkov. Archeológovia museli použiť moderné potápačské vybavenie, aby sa dostali ďalej.

Kto tam bol pochovaný?

To je stále záhada. Sarkofág bol síce prázdny, no všetko naznačuje, že chrám nebol určený pre hocikoho. Niektoré teórie hovoria, že išlo o symbolickú hrobku samotného Ozirisa – akýsi „duchovný portál“. Iní tvrdia, že tam mohol byť pochovaný niekto extrémne významný, koho telo bolo neskôr premiestnené alebo úmyselne skryté.

Mágia, symbolika a technologický zázrak

Celý komplex je plný symboliky: 5 metrov dlhý tunel vedúci do podsvetia, miestnosti s výklenkami pre sochy božstiev, či čierny sarkofág, ktorý zrejme pozostával z bazaltu alebo žuly. Mnohé z týchto prvkov boli architektonicky dokonalé, čo vyvoláva otázky, ako to mohli starovekí Egypťania zvládnuť s technológiou, ktorú v tej dobe mali.

Je to len začiatok?

Dr. Mandini a jeho tím veria, že chrám je len vrcholom ľadovca. Pod Sakkárou by sa mohli nachádzať ďalšie komory, šachty a chrámy – možno celé podzemné mesto mŕtvych. Ak sa to potvrdí, mohlo by ísť o najväčší archeologický objav v dejinách Egypta za posledných 100 rokov. 

Súvisiace články