Zatiahnuté
Bratislava
Zoltán
7.4.2025
Kolotoč na pyramíde? Bizarný plán z roku 1931
Zdielať na

Kolotoč na pyramíde? Bizarný plán z roku 1931

Archívne video

Pozrite si tiež archívne video o tom, ako stavali pyramídy.

Na vrchol Veľkej pyramídy v Gíze chceli namontovať obrovský kolotoč s troma kabínami. V 30. rokoch minulého storočia sa objavil návrh, ktorý by dnes vyvolal medzinárodný škandál. Vtedy to však mysleli vážne.

Z pyramídy atrakcia ako z lunaparku

V roku 1931 vyšiel v magazíne Modern Mechanics and Invention článok, ktorý predstavil šokujúci návrh: premeniť jednu z najväčších pamiatok ľudstva – Veľkú pyramídu v Gíze – na zábavnú atrakciu.

Autorom myšlienky bol istý Art Williamson, ktorý si predstavoval, že na vrchole pyramídy budú rotovať tri motorom poháňané kabíny, upevnené na obrovskom ramene, pripomínajúcom kolotoč. Návštevníci by museli vystúpiť do výšky asi dvoch tretín pyramídy, kde by sa cez lávku dostali do kabín. Odtiaľ by si vychutnali panoramatický výhľad na púšť, Sfingu a celý komplex pyramíd.

Neúcta alebo inžiniersky sen?

Aj keď návrh pôsobil technicky realizovateľne, stretol sa s okamžitým odmietnutím zo strany egyptskej vlády. Dôvod bol jasný – kolotoč na mieste, kde leží jeden z posledných divov starovekého sveta, bol podľa úradov neúctivý a neakceptovateľný zásah do historického dedičstva.

Tento prípad je ukážkou večného pnutia medzi túžbou po modernizácii a ochranou kultúrneho bohatstva.

Pyramídy stále vyvolávajú otázky

Pyramídy v Gíze dodnes fascinujú vedcov aj laikov. Ich presný účel a spôsob výstavby sú stále zahalené rúškom tajomstva. V roku 2016 však vedci objavili najstaršie egyptské papyrusy, ktoré opisujú stavbu Veľkej pyramídy – vrátane prepravy vápencových blokov z lomov pri Níle.

Niektoré alternatívne teórie dokonca tvrdia, že pyramídy mohli fungovať ako zdroje energie – aj vďaka piezoelektrickým vlastnostiam ich materiálu.

Šialený plán, ktorý pripomína sci-fi

Hoci kolotoč na pyramíde nikdy nepostavili, tento príbeh pripomína, že ani v prvej polovici 20. storočia nechýbali ľuďom odvaha, kreativita a bizarnosť. A ukazuje tiež, že pyramídy nie sú len kamenné hrobky, ale aj plátna, na ktoré si každá generácia premieta svoje sny, túžby či šialené predstavy.

Súvisiace články