Jasno
-1°
Bratislava
Agáta
5.2.2025
Prečo Egypťania prestali mumifikovať svojich mŕtvych?
Zdielať na

Prečo Egypťania prestali mumifikovať svojich mŕtvych?

Zdroj: FreePik

Po celé tisícročia bolo mumifikovanie zosnulých neoddeliteľnou súčasťou staroegyptskej kultúry. Počet múmií, ktoré vznikli počas histórie, je ohromujúci – odhady hovoria o viac ako 70 miliónoch. No zatiaľ čo sa veľa hovorí o samotnom procese mumifikácie, menej sa rieši otázka: prečo tento staroveký rituál nakoniec zanikol?

Zlatý vek mumifikácie

Umenie mumifikácie sa začalo vyvíjať už v prehistorickom období, no systematickým procesom sa stalo počas Starej ríše (cca 2686 – 2181 pred Kr.). Pôvodne išlo o výsadu panovníkov a elity, no s časom sa techniky zdokonalili a mumifikácia sa stala dostupnou aj pre bohatších občanov. Vrchol dosiahla v období 21. dynastie (1069 – 945 pred Kr.), kedy sa rozšírila naprieč spoločenskými vrstvami.

Podstatou tejto praxe bola viera, že telo musí byť zachované, aby duša mohla pokračovať v existencii na onom svete.

Prečo mumifikácia zanikla?

Kľúčovým dôvodom bolo šírenie kresťanstva. Keď sa Egypt stal súčasťou Rímskej ríše, dochádzalo k postupnému úpadku tradičných náboženských praktík. Milánsky edikt z roku 313 po Kr. legalizoval kresťanstvo a čoraz viac Egypťanov prijímalo nový spôsob viery.

Kresťanstvo kládlo dôraz na vzkriesenie duše, nie na zachovanie tela, čo bolo v príkrom rozpore so staroegyptským učením. Tento zásadný teologický rozdiel viedol k tomu, že mumifikácia sa stala nepotrebnou. Do 7. storočia po Kr. už táto tisícročná tradícia v Egypte prakticky neexistovala.

Mumifikácia bola jedným z najlegendárnejších rituálov starovekého Egypta. No rovnako ako všetky kultúrne fenomény, aj ona podľahla zmenám v náboženstve a spoločenských hodnotách. To, čo bolo kedysi nevyhnutným predpokladom posmrtného života, sa časom stalo zabudnutou kapitolou histórie.

Súvisiace články