Zatiahnuté
Bratislava
Dagmara
20.12.2024
Niečo narazilo do povrchu Mesiaca: Záblesk zachytený na videu
Zdielať na

Niečo narazilo do povrchu Mesiaca: Záblesk zachytený na videu

Zdroj: FreePik

Japonský astronóm Daichi Fujii ešte 8. decembra zaznamenal jasný záblesk na povrchu Mesiaca, ktorý trval len niekoľko okamihov. Odborník sa domnieva, že za tento jav môže meteoroid z roja Geminíd.

Fujii mal nedávno šťastie, keď sa mu podarilo zachytiť na video okamih, ako neznámy objekt narazil do Mesiaca. Pre astronóma to nebolo po prvýkrát, keď niečo podobné zaznamenal – začiatkom roka 2023 tiež zdokumentoval podobný náraz. Aj keď presná povaha objektu nie je známa, odborníci sa domnievajú, že mohol byť členom meteorického roja Geminíd.

Geminidy, prvýkrát pozorované v polovici 19. storočia, sú neobvyklým meteorickým rojom pochádzajúcim z asteroidu s charakteristikami kométy. Podľa Sereny Whitfield, vedkyne NASA, tento roj pozostáva z trosiek asteroidu 3200 Phaethon. Po objavení Phaethona v roku 1983 vedci zistili, že dráha tohto asteroidu sa zhoduje s dráhou roja Geminíd.

Hoci väčšina meteorických rojov pochádza z komét, Phaethon sa považuje za asteroid blízky Zemi. Vedci však túto teóriu občas spochybňujú, keďže Phaethon sa niekedy správa ako kométa – napríklad na jeho dráhe blízko Slnka bola pozorovaná slabá chvostová štruktúra. Preto by sa tento objekt mohol označiť ako "aktívny asteroid". Podobné objekty už boli objavené aj v asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom.

Meteorický roj Geminíd je možné pozorovať od 4. do 20. decembra, pričom svoj vrchol dosiahol 13. a 14. decembra, keď bolo možné vidieť najviac meteorov za hodinu.

Čo sa týka Daichiho Fujiiho, astronóm zaregistroval záblesk na povrchu Mesiaca 8. decembra 2024 o 22:34:35 miestneho času zo svojho domova. Jeho kamera snímala rýchlosťou 360 snímok za sekundu, čo mu umožnilo tento unikátny okamih zachytiť – informoval portál IFLScience.

Fujii už v minulosti zdokumentoval aj iné nárazy meteoroidov. Tento jav je nielen vizuálne pôsobivý, ale upozorňuje na fakt, že budúci obyvatelia Mesiaca budú musieť čeliť podobným nárazom ako súčasť života na jeho povrchu.

Súvisiace články