Oblačno
Bratislava
Černobyľský zázrak: Huba, ktorá prežíva zo smrtiaceho žiarenia
Zdielať na

Černobyľský zázrak: Huba, ktorá prežíva zo smrtiaceho žiarenia

Zdroj: FreePik

Táto zvláštna a desivá forma života sa živí černobyľským žiarením a objavili ju v najviac kontaminovanej oblasti. Rozrástla sa do nevídaných rozmerov tam, kde všetko ostatné zahynulo.

Príroda nám niekedy odhalí svoje neuveriteľné a stále nepoznané tajomstvá na tých najnečakanejších miestach. Keď v roku 1986 došlo ku katastrofe v černobyľskej jadrovej elektrárni, svet sa zameral na následky ľudských zlyhaní a brutalitu sovietskej diktatúry.

Avšak aj táto hrozná udalosť ukrývala zázraky. Desaťročia po nej vedci objavili niečo, čo oslavuje neuveriteľnú schopnosť života prežiť: zvláštnu čiernu hubu, ktorá dokáže premieňať smrteľné gama žiarenie na energiu.

Cladosporium sphaerospermum nie je len vzorom prežitia v extrémnych prostrediach, ale podľa vedcov môže otvoriť nové možnosti ochrany pred radiáciou a v oblasti výskumu vesmíru.

Táto fascinujúca huba, ktorá našla svoj domov medzi troskami černobyľského reaktora, nanovo definuje naše chápanie možného v biológii a technológii. Huba nielenže prežila smrteľné podmienky, ale úspešne sa im prispôsobila spôsobom, ktorý doteraz patril len do sveta sci-fi. Kým väčšinu organizmov žiarenie bez milosti zničí, táto huba ho využíva ako zdroj energie na rast.

Huba premieňa smrteľné gama žiarenie na chemickú energiu procesom zvaným rádiosyntéza. Tento mechanizmus je podobný fotosyntéze rastlín, kde sa svetlo mení na energiu, avšak v tomto prípade huba využíva gama žiarenie.

Výnimočné vlastnosti huby Cladosporium sphaerospermum vyvolali veľký záujem aj u vedcov NASA. Nie každý deň sa objaví organizmus, ktorý je taký odolný voči žiareniu. NASA verí, že melanín obsiahnutý v tejto hube by mohol poskytnúť ochranu astronautom vystaveným intenzívnej kozmickej radiácii počas dlhodobých misií.

Experimenty na Medzinárodnej vesmírnej stanici potvrdili, že huba naozaj absorbuje časť žiarenia. Počas 26-dňového výskumu dokázala vrstva huby hrubá iba 1,7 mm znížiť radiáciu o 2,17 percenta. Odhaduje sa, že vrstva hrubá 21 cm by mohla významne znížiť ročnú dávku žiarenia na povrchu Marsu.

Huba je sľubná aj v iných oblastiach: podľa výskumov amerického Ministerstva poľnohospodárstva jej prchavé zlúčeniny urýchľujú rast rastlín. Experimenty ukázali silnejšie stonky, väčšie listy a robustnejšie korene, pričom výnos paprík vzrástol až o 213 percent, čo je úžasný výsledok.

Príbeh tejto podivnej huby dokazuje, že život na našej planéte si vždy nájde cestu – dokonca aj tam, kde vládne skaza. Tento drobný organizmus, ktorý si našiel domov na mieste jednej z najničivejších katastrof sveta, teraz môže hrať kľúčovú úlohu v budúcnosti ľudstva. Ukazuje nám, aký je náš svet úžasne komplexný, a inšpiruje nás k tomu, aby sme rešpektovali a hlbšie chápali nekonečnú kreativitu prírody.

 

Súvisiace články