Jasno
Bratislava
10-tisícročná huba odhaľuje tajomstvá minulosti Antarktídy
Zdielať na

10-tisícročná huba odhaľuje tajomstvá minulosti Antarktídy

Zdroj: FreePik

Objavili viac než 10-tisíc rokov starý organizmus na Antarktíde. Vedci boli ohromení výsledkami vekovej analýzy zvláštneho živočícha.

Keď si predstavujeme zvieratá, morská huba zvyčajne nie je prvou voľbou. Tieto stvorenia, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú rastliny, sú biologicky klasifikované ako živočíchy a vyznačujú sa mimoriadne dlhou životnosťou. Jeden z najúžasnejších exemplárov žije na Antarktíde a môže byť starý až 11 tisícrokov.

Táto prastará morská huba patrí k druhu Monorhaphis chuni a celý svoj život trávi na dne oceánu, pripevnená k obrovskej štruktúre z kremíka, známej ako gigantická spikula. Telo huby obklopuje túto spikulu špirálovite, čím vytvára valec, ktorý jej umožňuje stabilne sa udržiavať nad dnom. Táto jedinečná forma inšpirovala vedcov z NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru), aby tento druh nazvali „morským corn dogom“.

 V roku 2012 vedci preskúmali 2 metre dlhý a 1 cm hrubý exemplár tohto druhu. Zistili, že vnútorná štruktúra huby, tvorená kremíkovými vláknami, rastie podobne ako letokruhy stromov. Analýza ukázala, že vek huby môže dosiahnuť neuveriteľných 11 tisíc rokov.

Tento exemplár pokojne žil v hĺbke približne 1 100 metrov východného Čínskeho mora, až kým ho v roku 1986 neobjavili. Výskum tejto huby umožnil vedcom nielen študovať jej biologické vlastnosti, ale aj analyzovať klimatické zmeny v priebehu tisícročí.

Elektrónová mikroskopia odhalila štyri nepravidelné rastové vzory v jej štruktúre, ktoré naznačovali zvýšenie teploty vody, pravdepodobne v dôsledku podmorských sopečných erupcií. Jeden z takýchto prípadov ukázal zvýšenie teploty vody z 2 °C na 6-10 °C.

A takto vyzerá:

Súvisiace články