Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Umelá inteligencia ukázala skutočnú tvár Ježiša Krista
Zdielať na

Umelá inteligencia ukázala skutočnú tvár Ježiša Krista

Zdroj: FreePik

Umelá inteligencia bola požiadaná, aby ukázala, ako vyzeral Ježiš Kristus.

V ére umelej inteligencie je možné všetko: dokáže na líniách Nazca spozorovať veci, ktoré by voľným okom a na leteckých fotografiách nikto nedokázal, alebo dokáže ukázať skutočnú tvár Ježiša Krista - ako mohla vyzerať biblická postava nazývaná Mesiáš.

Denník Daily Star informoval, že umelá inteligencia vytvorila obraz Ježiša Krista v HD rozlíšení na základe Turínskeho plátna, ktorý ukazuje, ako mohol tento zázračný muž vyzerať. Stalo sa tak pri príležitosti výročia Turínskeho plátna, keďže v septembri 2023 uplynulo 90 rokov od prvého vystavenia tohto veľmi významného artefaktu po 400 rokoch, ktoré prilákalo do Katedrály svätého Jána Krstiteľa viac ako 25 tisíc ľudí.

Turínske plátno sa údajne použilo na zabalenie Ježiša po jeho ukrižovaní a na jeho pochovanie, aby bolo vidieť jeho tvár v krvi. Hoci mnohí si predtým mysleli, že ide o podvod - dokonca aj veriaci a náboženskí predstavitelia sa rozchádzali v názoroch na pravosť jedného z najvýznamnejších artefaktov v dejinách, ak nie dokonca najdôležitejšieho. V roku 1390 napríklad francúzsky biskup Pierre d'Arcis napísal pápežovi Klementovi VII. list, v ktorom uviedol, že podľa neho nie je rubáš ničím iným než šikovným trikom.

V modernej dobe bol rubáš podrobený serióznym testom izotopov uhlíka, ktoré odhalili, že bol vyrobený medzi rokmi 1260 a 1390 n. l., čo znamená, že nemohol byť rubášom, do ktorého bol zabalený a pochovaný Ježiš. V roku 1979 potom Turínska komisia vyhlásila, že škvrny na rubáši pravdepodobne nie sú krv, ale pigment, a v roku 2018 potom v článku uverejnenom v časopise Journal of Forensic Science forenzní vedci uviedli, že bol umelo vytvorený.

Aj z tohto dôvodu je zaujímavé sledovať, nakoľko možno obraz namaľovaný umelou inteligenciou na základe falošného artefaktu považovať za skutočný. Napriek tomu mnohých ľudí prekvapilo, ako veľmi sa obraz vytvorený umelou inteligenciou podobá na obraz Ježiša Krista zobrazovaný v kresťanskom svete.

;

Súvisiace články