Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Už starovekí Egypťania trpeli spánkovou paralýzou
Zdielať na

Už starovekí Egypťania trpeli spánkovou paralýzou

Pozrite si tiež archívne video o súvislostiach pamäte a spánku.

Mnohí ľudia tento problém pripisujú nášmu rýchlemu životnému tempu, ale siaha oveľa ďalej.

Náš rýchly život je plný úzkostí spojených s každodenným stresom, ktorý je čoraz ťažšie zvládnuť. Mali ste niekedy pocit, že je vo vašej izbe cudzí človek, keď sa v noci zobudíte? Pridajte k tomu pocit bezmocnosti a hovoríme o spánkovej paralýze.

Spánková paralýza, sa vyskytuje pred zaspaním alebo po prebudení a trvá 1-2 minúty. Aj táto krátka doba však môže byť pekelne desivá. Postihnutá osoba nemôže pohnúť žiadnym svalom okrem očí a nemôže hovoriť ani kričať. A najdesivejšie je, že sa to môže kedykoľvek stať úplne zdravým ľuďom. V ťažších prípadoch

MÔŽE BYŤ SPÁNKOVÁ PARALÝZA DOKONCA SPREVÁDZANÁ HALUCINÁCIAMI.

Podľa amerických vedcov približne štyri milióny Američanov veria, že ich niekedy v živote uniesli mimozemšťania. Mnohí ľudia so spánkovou paralýzou zažívajú tento pocit aj napriek tomu, že v skutočnosti nikdy v noci neopustili svoju spálňu.

SPÁNKOVÁ PARALÝZA NIE JE NOVÝ FENOMÉN.

V inuitskej mytológii sa spánková paralýza pripisuje kúzlam šamanov. Tieto paralyzujúce kúzla zabraňujú svalovým pohybom a vyvolávajú u postihnutého strach. Podľa tejto teórie sú duše ľudí počas spánku najzraniteľnejšie. A práve to využívajú škodlivé kúzla a zaklínadlá šamanov. Samozrejme, táto teória sa vo veľkej miere opiera aj o vieru vo svet duší. Japonci mimochodom vysvetľujú spánkovú paralýzu aj existenciou paralytického kúzla stredovekého pôvodu.

Ľudia, ktorí trpia spánkovou paralýzou, často pociťujú prítomnosť cudzej entity. Táto entita je zvyčajne bez tváre a nemá humanoidnú podobu a Novofundlanďania označujú zlú entitu, ktorá spôsobuje spánkovú paralýzu, ako čarodejnicu alebo démona. Z tohto dôvodu sa miestni obyvatelia vyhýbajú spánku na chrbte, aby ich v noci nenavštívil démon podobný čarodejnici.

SPÁNKOVÁ PARALÝZA SA VYSKYTOVALA UŽ V STAROVEKOM EGYPTE.

V egyptskej mytológii sa hlavná príčina spánkovej paralýzy pripisovala pôsobeniu zlého džina. Vo svete mainstreamovej kinematografie majú džinovia veľmi pozitívny imidž, stačí si spomenúť na najznámejšieho džina vo filme Aladin. V mytológii je to však úplne inak, pretože džinovia nie sú vždy priateľskí a mnohí z nich majú potešenie z mučenia ľudí.

Čo skutočne vyvoláva spánkovú paralýzu?
Podľa lekárov môže k spánkovej paralýze prispieť vysoká úroveň stresu, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok spánku. Okrem toho môže pravdepodobnosť jej vzniku zvýšiť aj spanie hore nohami a na chrbte.

Súvisiace články