V Austrálii objavili niečo, čo nemá vo svete obdobu: Môže to ovplyvniť celú evolúciu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o fosílii primáta, ktorú našli v Nemecku.
V Austrálii bolo objavené niečo výnimočné.
Ukazuje sa, že objav 27 fosílnych vtáčích stôp v Austrálii, ktoré pochádzajú z obdobia pred 120 - 128 miliónmi rokov, zmení naše predstavy o evolúcii a migrácii vtákov.
Vtáčie stopy sú také staré, že Austrália bola v tom čase spojená s Antarktídou, čo z nich podľa súčasnej vedy robí najstaršie známe vtáčie stopy. Mnohí z nás, keď si predstavujeme dinosaury, často do obrazu nezahŕňame vtáky, ale tento objav dokazuje, že už vtedy boli veľmi dôležitou súčasťou ekosystému. V skutočnosti migrovali, aby využili meniacu sa ponuku potravy na póloch.
Nájdenie dávnych odtlačkov bolo pre odborníkov mimoriadne náročné, pretože väčšina z nich sa našla len pri odlive. Treba tiež poznamenať, že je veľmi zriedkavé, aby sa odtlačok malého živočícha zachoval v jednej časti sveta.
„Vtáky majú tenké a drobné kosti. Predstavte si, aká je pravdepodobnosť, že sa v geologických záznamoch zachová vrabec, a aká je pravdepodobnosť, že sa zachová slon,“
- povedal Anthony Martin, profesor na Katedre environmentálnych vied na Emory University, píše IFL Science.
Spoluautorka Melissa Lowery, miestna dobrovoľníčka, ktorá loví podobné skameneliny, ako prvá objavila odtlačky vo Wonthaggi v roku 2020. Sedem zo stôp, ktoré Melissa našla v roku 2020, sa už nezachovalo. Niektoré skameneliny, vrátane skamenených stôp, sa nachádzajú len krátky čas po tom, čo boli pochované milióny rokov.
„My ľudia sa musíme poponáhľať a zdokumentovať ich skôr, ako opäť zmiznú,“
- dodal Anthony Martin.
V nasledujúcom videu ukazujú, ako vlastne prebieha proces hľadania takéhoto druhu skamenených stôp.