Zatiahnuté
Bratislava
Milan
27.11.2024
Takto vyzerá jeden rok na Zemi z vesmíru
Zdielať na
Video

Takto vyzerá jeden rok na Zemi z vesmíru

Zdroj: YouTube/VideoFromSpace

Séria snímok zhotovených európskou meteorologickou družicou Meteosat ukazuje kombinované účinky sklonu Zeme a obehu planéty okolo Slnka.

Video, ktoré Meteosat zhotovil z geostacionárnej obežnej dráhy vo výške 36 tisíc kilometrov, zverejnil Simon Proud, vedec z britského Národného observatória Zeme, 21. júna, v deň letného slnovratu, keď je os rotácie Zeme naklonená od Slnka pod najväčším uhlom.

Dňa 21. júna o 10.57 hod. bol na severnej pologuli najdlhší deň v roku, keď bola slnečná sústava na severnej pologuli Zeme najširšia. Zem teraz smeruje k jesennej rovnodennosti, teda k septembrovému obdobiu, keď na obe pologule dopadá rovnaké množstvo slnečného svetla.

Európske satelity Meteosat pomáhajú odborníkom s predpoveďami počasia už viac ako 40 rokov. Prvá družica Meteosat bola vypustená v roku 1977 a zapísala sa do histórie ako prvá misia Európskej vesmírnej agentúry na pozorovanie Zeme.

Družice poskytujú nepretržitý tok snímok našej planéty z geostacionárnej dráhy a monitorujú počasie v Európe, Afrike a v niektorých častiach Atlantického a Indického oceánu.

Súvisiace články