Jasno
Bratislava
Aleš
13.4.2025
Akakor: Podvod, smrť a mesto, ktoré vraj neexistuje
Zdielať na

Akakor: Podvod, smrť a mesto, ktoré vraj neexistuje

lost-underground-city

Zdroj: FreePik

Legenda o podzemnom meste Akakor zabila viacero výskumníkov. Bola to len lož? Alebo sa niekto priblížil k pravde, ktorú nemal nájsť?

Stratené mesto, tajné mapy, smrť a lož.

Legenda o podzemnej civilizácii menom Akakor lákala dobrodruhov, konšpirátorov aj vedcov celé desaťročia. Mesto ukryté v Amazónii malo byť technologicky vyspelé, skryté pred svetom a možno mimozemského pôvodu.
A potom prišiel nemecký novinár, tajomný indiánsky svedok a niekoľko mŕtvych. A odvtedy nič nie je jasné.

Záhadné mesto menom Akakor

Legenda hovorí o podzemnom komplexe postavenom dávnou civilizáciou, ktorá prežila pád Atlantídy či globálnu katastrofu. Mesto malo byť napojené na sieť tunelov pod Amazóniou a plné zlatých artefaktov, technológie a posvätných chrámov.

Túto legendu spropagoval najviac nemecký novinár Karl Brugger, ktorý v 70. rokoch vydal knihu The Chronicle of Akakor – založenú na výpovedi muža, ktorý sa predstavil ako Tatunca Nara – náčelník strateného kmeňa.

​Kde je háčik?

Tatunca Nara neskôr vyzeral byť podvodník, ktorého pravé meno bolo údajne Günther Hauck – nemecký občan vydávajúci sa za Indiána.
Aby toho nebolo málo, viacerí ľudia, ktorí sa s ním vybrali do džungle hľadať Akakor, zmizli alebo zomreli. Vrátane americkej turistky a dvoch skúsených výskumníkov.

A Brugger, ktorý to celé zverejnil, bol v roku 1984 zastrelený v Riu – vražda nebola nikdy vyriešená.

Prečo tomu ľudia stále veria?

Lebo niečo v tejto legende akosi nedá ľuďom pokoj.
Niektoré archeologické nálezy v Amazonke naznačujú, že tam predsa len existovali rozsiahle podzemné štruktúry – hoci nie také, ako tvrdil Tatunca. A teória o "zabudnutej civilizácii" v džungli má stále svoje čaro. Najmä keď ju sprevádza smrť, lož a štipka sci-fi.

Akakor = podvod? Alebo len zle prečítaná realita?

Dnes mnohí historici tvrdia, že Akakor neexistoval. Ale ak niekto zomrel, keď ho hľadal – a ak sa dodnes nevie, kde končia tie podzemné systémy v Amazónii – potom možno niečo na tejto legende predsa len je.

A možno je to len dobre napísaná lož, ktorá oklamala svet.

Súvisiace články