Myši a prvá pomoc: Vedci objavili fascinujúce správanie!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
V zaujímavom testovaní vedci zistili, že niektoré myši sa snažia oživiť svoje bezvládne rovesníčky podobne ako pri prvej pomoci. Výskum tiež odhalil špecifické časti mozgu, ktoré riadia toto inštinktívne správanie.
Výskum naznačuje, že inštinkt pomáhať druhým v núdzi môže byť medzi zvieratami bežnejší, než sa predpokladalo. Neoficiálne dôkazy o opatrovateľskom správaní ako dotýkanie sa, starostlivosť, štuchanie či dokonca udieranie, boli pozorované u rôznych druhov, vrátane slonov, šimpanzov a delfínov.
Aj keď tieto reakcie pripomínajú ľudské správanie v núdzových situáciách, stále nie je jasné, aké sú bežné, a aké mechanizmy ich riadia. V novej štúdii vedci skúmali laboratórne myši, ktorým predstavili anestetizovaných a nereagujúcich jedincov, a zaznamenali ich správanie.
Keď myši stretli svojho známeho partnera v bezvedomí, reagovali odlišne ako pri bežných interakciách. Najprv sa venovali jemnejším činnostiam, ako je čuchanie a starostlivosť o srsť, no postupne prešli k agresívnejším reakciám, ako hryzenie či ťahanie za jazyk.
Pozrite si video oživovania:
Tieto správania sa takmer nevyskytovali, keď bola druhá myš pri vedomí alebo spala, skončili, keď sa myš prebrala, a boli častejšie medzi jedincami, ktoré sa poznali.
Počas 13-minútových interakcií myši venovali v priemere viac ako 47 % času svojim nereagujúcim rovesníčkam, zatiaľ čo aktívnym jedincom sa venovali len 5,8 % času.
Vo všetkých prípadoch sa zameriavali na oblasť úst alebo jazyka a v polovici prípadov sa im podarilo vytiahnuť jazyk svojho nehybného kamaráta, akoby sa snažili predísť uduseniu. V jednom experimente, kde bol do úst bezvedomej myši vložený cudzí predmet, sa "pomáhajúcim" myšiam podarilo odstrániť ho až v 80 percentách prípadov.