Fotograf sa spustil do vulkánu: Úchvatné zábery lávy!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Tragédia francúzskeho manželského páru vulkanológov prispela k zvýšeniu bezpečnosti pri fotografovaní extrémnych prírodných javov, no odvaha dobrodruhov zostáva nezmenená.
Niektorí ľudia, najmä muži, milujú riziko a dokumentujú nebezpečné momenty. Niekedy však ich odvaha končí tragicky. Príkladom je Steve Irwin, známy austrálsky dobrodruh, ktorý zomrel pri natáčaní dokumentu v roku 2006, keď ho bodla raja.
Podobné nebezpečenstvo predstavujú aj vulkány. Kanadský dokumentarista a vulkanológ George Kourounis je známy tým, že fotografuje extrémne situácie. Jednou z jeho najodvážnejších expedícií bolo zostúpenie do krátera aktívneho vulkánu Marum na ostrove Vanuatu.
V špeciálnom ochrannom obleku a s kyslíkovou maskou fotografoval lávové jazierko, jedno z najväčších na svete. Jeho výnimočné zábery vznikli vďaka špeciálnej výbave: fotoaparáty chránili tepelne odolné obaly a kovové alebo keramické kryty.
Rovnako ako Kourounis, aj nemecká fotografka Ulla Lohmann navštívila kráter Marum. Ich práce spájajú umenie, vedu a odhodlanie.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Významné miesto v dejinách vulkanológie majú Katia a Maurice Krafft, francúzski manželia, ktorí dokumentovali vulkanickú činnosť. Ich život vyhasol v roku 1991 pri výbuchu sopky Unzen v Japonsku, kde ich zasiahol pyroklastický prúd.
Ich tragédia zdôraznila význam ochranných opatrení pri práci v extrémnych podmienkach. Ich dedičstvo však stále inšpiruje vedcov a fotografov k lepšiemu pochopeniu vulkánov.
;