Pochádza zlato z Mesiaca? Tvrdia to nové výsledky výskumu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o roji meteoritov.
Vysvetlenie pôvodu kráterov na Mesiaci je veľmi vzrušujúce.
V posledných rokoch sa NASA a jej výskum teší obrovskej popularite, vrátane výskumu Marsu, ktorého dve hlavné postavy (Perseverance a marsovské vozidlo Curiosity) sa v priebehu rokov stali ikonami popkultúry, a dobývanie Mesiaca je späť s misiou Artemis.
Mesiac je kľúčovým hráčom, pretože môže veľa vysvetliť o Zemi a vzniku života na Zemi.
V minulosti sa uskutočnilo niekoľko štúdií, ktoré ukázali, že Mesiac sa v skutočnosti odtrhol od Zeme. Neskôr vedci našli aj indície, že zlato na Zemi pravdepodobne nie je pozemské, ale na našu planétu sa dostalo z vesmíru. Pred miliónmi rokov dopadol na Zem obrovský meteoritický roj a v ňom sa nachádzal tento materiál, ako aj materiály, ktoré mohli prispieť k rozvoju života.
Pás asteroidov medzi Marsom a Zemou je zdrojom meteoritickej búrky, ktorá kedysi dávno prišla na Zem. A tento roj meteoritov, ktorý priletel pred miliardami rokov, mohol ovplyvniť aj povrch Mesiaca a vytvoriť obrovské krátery. Časť z toho, čo mohlo priniesť život na Zem, sa sem podľa odborníkov a vedcov mohla dostať týmto spôsobom.
Vedci tiež predpokladajú, že tento meteoritický roj mohol priniesť uhlík, dusík, niektoré organické molekuly a dokonca aj samotnú vodu, ktorá je základným predpokladom života tu na Zemi. Predtým vesmírna sonda našla vo vesmíre aj molekuly kyslíka, čo dokazuje, že kyslík nemusí vzniknúť len v podmienkach na Zemi.
Teóriu však spochybnili tí, ktorí tvrdia, že zlato bolo vždy v zemskej kôre. Väčšina zlata bola rozpustená v magme, na povrch sa ho dostalo len veľmi malé množstvo.