Posledná šanca ľudstva: Do vesmíru by chceli dostať bublinkový oblak veľkosti Brazílie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: MIT
Štít by fungoval ako tienidlo a má sľubné výhody.
Ľudstvo bojuje s globálnymi klimatickými zmenami zúfalým a doteraz bezvýsledným spôsobom. Napriek množstvu ušľachtilých cieľov, ktoré boli stanovené, sa množstvo skleníkových plynov vypúšťaných do ovzdušia doteraz skutočne neznížilo.
V porovnaní s obdobím medzi rokmi 1850 a 1900 už priemerná teplota našej planéty stúpla o 1,5 stupňa Celzia. V prípade, že tento trend bude pokračovať, bude mať katastrofické poveternostné, ekonomické a sociálne dôsledky.
Ďalším znakom zúfalého boja je plán, ktorý vypracovali výskumníci z Massachusetts University of Technology (slávna MIT). Štít, nazývaný Vesmírne bubliny – Space Bubbles – by bola plávajúca štruktúra veľkosti Brazílie (8-9 miliónov štvorcových kilometrov), ktorá by nás neustále tienila a bránila by časti slnečného svetla dostať sa na zemský povrch.
Štít, ktorý sa by sa neustále nachádzal medzi Slnkom a Zemou, by pozostával z nafukovacích bublín usporiadaných do kruhu. Tieto tenkostenné gule na báze kremíka by tienili celkom účinne, takže by nebolo do vesmíru potrebné prepravovať ťažké, pevné kovové konštrukcie.
Bubliny už testovali odborníci z MIT v drsných podmienkach mimo atmosféry a zdá sa, že metóda funguje. Ak by sme dokázali odfiltrovať len 1,8 percenta slnečného žiarenia dopadajúceho na povrch našej planéty, súčasné globálne otepľovanie by sa mohlo zvrátiť.
MIT
Štít by bol umiestnený v takzvanom Libračnom (Lagrangeovom) bode, kde by mohol zostať približne v pokoji. Toto je „vyskúšané“ miesto vo vesmíre, pretože je tam aj vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba.
Podľa MIT musí ľudstvo skôr či neskôr umelo zasahovať do zemskej klímy, ak nechce žiť v čoraz drsnejších podmienkach. Mohli by sme napríklad zvýšiť množstvo oblakov alebo znížiť ich priepustnosť svetla, ale to by bol riskantnejší nápad ako použitie vesmírnych bublín.