Obrovský ľadový oceán na Marse zmizol za 230 miliónov rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, či je na Marse voda.
Hoci je čínsky marsovský rover Zhurong už nejaký mimo prevádzky, stále spracováva cenné údaje zo svojich meraní. Teraz priniesol ďalší výsledok.
Mars je pomerne zaujímavá planéta. Nielen preto, že na jeho povrchu sa môžu nachádzať stopy po kedysi prekvitajúcom živote, ale aj preto, že planéta má v podstate dve časti. Južná pologuľa je plná kopcov, hôr, sopiek a kráterov, zatiaľ čo veľká časť severnej pologule je plochá. Vedci sa domnievajú, že tento rozdiel je spôsobený tým, že pred miliardami rokov tu mohol byť oceán. Túto hypotézu teraz potvrdil čínsky marsovský rover Zhurong.
„Na základe skúmania údajov zo štruktúry vedci nedokázali povedať, či horniny vytvorilo more, rieka alebo ľad, ale je jasné, že voda s tým mala niečo spoločné,“ informuje IFLScience.
Zhurong pristál na povrchu Marsu 14. mája 2021 a pracoval tam necelý rok. Piesočná búrka a marťanská zima ho však znefunkčnili a Čína až o rok neskôr oznámila, že zariadenie bolo natrvalo odstavené.
Oblasť s názvom Utopia Planitia - kde zariadenie pristálo - sa považuje za možnú pobrežnú zónu bývalého oceánu. Štúdia ukazuje, že tam možno pozorovať dve odlišné oblasti: južná oblasť má vlastnosti, ktoré nevyžadujú stálu prítomnosť vody, zatiaľ čo severná oblasť vyžaduje stálu a veľkú prítomnosť vody.
Čínski vedci, ktorí skúmali údaje, sa domnievajú, že druhá oblasť mohla byť pred približne 3,65 - 3,68 miliardami rokov veľkým oceánom, o ktorom sa predpokladá, že mal zamrznutý povrch. V priebehu nasledujúcich 230 miliónov rokov ustúpil a nakoniec úplne zmizol.
Zatiaľ nie je známe, či bolo zaľadnenie oceánu len dočasné, alebo či na planéte nikdy nebolo príjemné teplé počasie. Isté však je, že na povrchu bola voda.