Máte pocit, že vás niekto pozoruje? Má to vysvetlenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o psychických poruchách u detí.
Keď máme pocit, že nás niekto sleduje, aktivuje sa špecializovaná časť nášho mozgu.
Poznáte pocit, že vás niekto sleduje? Je to vtedy, keď zdvihneme hlavu a obzeráme sa okolo seba, či nezahliadneme inú osobu alebo či v dave nespozorujeme podozrivú tvár. Je to naozaj desivý pocit, keď ste sami a nikto vás nevidí. Na chvíľu sa vám však v mysli usadí myšlienka: niekto vás pozoruje.
Podľa klinickej a forenznej psychologičky Leslie Dobson existuje mnoho dôvodov, prečo môže mať niekto pocit, že ho niekto sleduje. Tieto dôvody môžu byť rôzne, od desivej knihy, ktorú sme nedávno čítali, až po film alebo desivé správy, ktoré vyvolali stresový proces.
V extrémnejších prípadoch môže ísť o dôsledok nadmernej, neustálej ostražitosti alebo paranoje, ale vo väčšine prípadov ide o niekoľko okamihov zmenenej pozornosti, ktorá nie je vždy neopodstatnená.
Ak máme pocit, že vás niekto pozoruje, môže to mať niekoľko príčin.
Harriet Dempsey-Jones, doktorka kognitívnych neurovied, napísala článok o tom, že ľudský mozog má špeciálnu neurónovú sieť určenú výlučne na spracovanie pohľadu.
Teoreticky sa naša zvýšená pozornosť na pohľad vyvinula preto, že môže podporovať kooperatívne interakcie medzi ľuďmi. Mnohé vonkajšie podnety naša myseľ filtruje, neuvedomujeme si ich, ale keď sa na nás niekto pozerá, náš mozog nás okamžite upozorní.
Experiment tiež ukázal, že keď sme obklopení ľuďmi s tmavými slnečnými okuliarmi, napríklad na ulici alebo v lete na pláži, máme tendenciu myslieť si, že sa na nás pozerajú.
Keď nevidíme zreničky druhej osoby, nedokážeme odhadnúť, kam sa pozerá, a skôr predpokladáme, že sa pozerá na nás. Tak je to aj v prípade, keď tvár druhej osoby nie je otočená priamo k nám.
Niektorí výskumníci sa domnievajú, že dôvodom, prečo nie je viditeľné bielko očí predátora, je to, aby obeť s istotou nevedela, že ju niekto sleduje.
Prežitie človeka však viac závisí od komunikácie, takže v našom prípade sa väčšie očné bielko používa na ľahšie nadviazanie očného kontaktu, čo môže byť znakom záujmu, ako aj nebezpečnej hrozby.
Problém nastáva, keď sa niekto cíti neustále sledovaný a nedokáže sa tejto nepríjemnej myšlienky zbaviť. V tomto prípade sa oplatí poradiť sa so psychológom, pretože to môže naznačovať psychické alebo fyzické problémy.