Zabudnite na všetko, čo ste doteraz vedeli o Mliečnej dráhe
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako sa Mliečna dráha zrazí s inou galaxiou.
NASA zverejnila bezprecedentnú fotografiu Mliečnej dráhy.
Vesmírny teleskop NASA Jamesa Webba (JWST) odhalil srdce našej Mliečnej dráhy v nevídaných detailoch. Ohromujúca snímka odhaľuje viac ako 50 tisíc hviezd a chaotických mrakov v galaktickom centre, približne 300 svetelných rokov od supermasívnej čiernej diery a 25 tisíc svetelných rokov od Zeme.
Hoci astronómovia o týchto prvkoch vedia už dlho, nová snímka môže konečne poskytnúť odpovede na záhady tohto extrémneho prostredia. Jednou z nich je najmä to, ako môže oblasť tvorby hviezd s názvom Sagittarius C stále vytvárať nové, masívne, žiariace nebeské telesá.
Web odhaľuje neuveriteľné množstvo detailov, čo nám umožňuje študovať formovanie hviezd v takomto prostredí spôsobom, ktorý predtým nebol možný.
- uviedol Crowe.
Úžasnú snímku zhotovila kamera JWST NIRCam (Near-Infrared Camera), prístroj, ktorý detekuje svetlo z prvých hviezd a galaxií v procese formovania, hviezdnych populácií blízkych galaxií a mladých hviezd v Mliečnej ceste a objektoch Kuiperovho pásu. V rámci približne 50 tisíc hviezd sa hniezdi zhluk protohviezd - ešte stále sa formujúcich a masívnych hviezd - ktoré podľa vedcov svietia ako maják na pozadí tmavého oblaku. Tím objavil aj doteraz neznámu protohviezdu s hmotnosťou 30-krát väčšou ako naše Slnko.
Oblak, z ktorého protohviezdy vystupujú, je taký hustý, že svetlo hviezd za ním nedosahuje k Webbovi, takže vyzerá menej husto, hoci v skutočnosti ide o jednu z najhustejšie zaplnených oblastí na snímke -
uviedol tím vo vyhlásení, píše Daily Mail.
Pictured: An estimated 500,000 stars.
— NASA (@NASA) November 20, 2023
This is the heart of the Milky Way galaxy. @NASAWebb has revealed never-before-seen features in a star-forming region called Sagittarius C: https://t.co/ljZyx7qV2y pic.twitter.com/WgBH45qUyQ