Zrekonštruovali tvár neandertálskeho človeka spred 50-tisíc rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Takto mohol vyzerať predok moderného človeka.
V roku 1908 objavila skupina katolíckych kňazov v jaskyni na juhu stredného Francúzska ľudskú kostru. Keďže takmer kompletným pozostatkom chýbalo niekoľko zubov, nález nazvali "starým človekom". Ďalšie skúmanie odborníkmi neskôr odhalilo, že kostra by mohla patriť blízkemu príbuznému moderného/spoločenského človeka (Homo sapiens), človeku neandertálskemu, ktorý vyhynul približne pred 40 tisíc rokmi.
A 115 rokov po objavení kostry sa odborníkom podarilo nielen určiť, že "starý človek" zomrel vo veku približne 40 rokov niekedy pred 47 tisíc až 56 tisíc rokmi, ale brazílskemu 3D grafikovi Cícero Moraesovi a jeho tímu sa podarilo zrekonštruovať aj jeho tvár - tu je:
Homo neanderthalensis
Na rekonštrukciu tváre použili okrem iného aj CT snímky lebky, ale keďže tvar lebky poskytuje len obmedzený prehľad o tom, ako sa na tvári človeka objavujú napríklad svaly, tuk a kožné tkanivo, skúmali, ako by sa mohli zhodovať s kosťami lebky na žijúcich jedincoch.