Vedci z NASA odhalili tajomstvo najzriedkavejšie skúmanej planéty Neptún
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Pixabay
Vedcom sa po prvýkrát podarilo zo Zeme objaviť záhadnú tmavú škvrnu na Neptúne. Nikdy predtým sa im nepodarilo podobne skúmať ľadového obra.
Neptún je jednou z najmenej preskúmaných planét našej slnečnej sústavy. Je ôsmou planétou našej slnečnej sústavy a od Slnka je vzdialený približne 2,8 miliardy kilometrov. Je pomenovaný podľa rímskeho boha mora kvôli svojej modrej farbe. Má 14 mesiacov, z ktorých najznámejší je Tritón. Planéta je štyrikrát širšia ako Zem a tvorí ju prevažne hustá ľadová kvapalina okolo malého skalnatého jadra.
Vzdialenú planétu zatiaľ navštívila len jedna sonda, Voyager 2, a žiadna sonda okolo nej neobieha dostatočne dlho na to, aby ju mohla podrobne preskúmať. Neptún je preto jednou z najzáhadnejších veľkých planét. Sonda NASA Voyager 2 prvýkrát zaznamenala tmavú škvrnu na Neptúne v roku 1989. O niekoľko rokov neskôr však záhadne zmizla.
"Od prvého objavu tmavej škvrny ma vždy zaujímalo, čo by tieto krátkodobé a nepolapiteľné tmavé útvary mohli byť."
- povedal Patrick Irwin, profesor na Oxfordskej univerzite v Anglicku.
Na preskúmanie tohto nezvyčajného javu Irwin a jeho tím použili údaje z veľmi kreatívne nazvaného "veľmi veľkého teleskopu" Európskeho južného observatória, aby prvýkrát pozorovali záhadnú škvrnu zo Zeme. Nebola to ľahká úloha, keďže tmavé škvrny už v minulosti zmizli.
"Som veľmi nadšený, že sa mi ako prvému podarilo odhaliť tmavú škvrnu zo Zeme."
- uviedol Irwin.
Na základe získaných údajov sa tímu podarilo usúdiť, že tmavé škvrny sú pravdepodobne výsledkom stmavnutia častíc vzduchu vo vrstve pod jasným oparom na povrchu atmosféry.
Pokrok v technológii teleskopov konečne priblížil vedcov k odhaleniu záhad atmosféry Neptúna. Objav prišiel niekoľko dní po tom, čo americkí vedci zistili súvislosť medzi kolísajúcou oblačnosťou Neptúna a slnečným cyklom.