Jasno
12°
Bratislava
Simona
30.10.2024
Mohol by nález na dne mora v Brazílii prepísať naše dejiny?
Zdielať na
Chill

Mohol by nález na dne mora v Brazílii prepísať naše dejiny?

Zdroj: Pixabay

Na dne mora neďaleko Ria de Janeiro sa našli záhadné artefakty.

Je dosť pravdepodobné, že hovoríme o začiatku dozrievania globálneho sveta v momente, keď Krištof Kolumbus vstúpil na pevninu v Južnej Amerike. Hoci ešte nevedel, že objavil nový kontinent, urobil to, čo v 15. storočí urobilo len málo ľudí. Vydal sa na cestu na západ, aby sa dostal do Indie, čím raz a navždy dokázal, že planétu možno oboplávať. Nie náhodou Kolumbus pomenoval domorodcov na dovtedy neznámom kontinente Indiáni.

Je však pravda, že Kolumbus bol prvým európskym objaviteľom, ktorý v histórii vkročil na tento kontinent? Možno nie, hoci o tom sa medzi vedcami a odborníkmi vedú diskusie, a zaujímavé je aj to, že kontinent bol nakoniec pomenovaný podľa Ameriga Vespucciho.

Často sa však hovorí aj o tom, že v skutočnosti to boli Vikingovia, ktorí ako prví objavili Ameriku z európskeho hľadiska. Mohlo sa tak stať v 11. storočí a nie je to tak dávno, čo o tom vedci našli dôkazy, keďže datovanie nálezov v Severnej Amerike ukázalo, že Vikingovia boli v oblasti prítomní v 11. storočí, ale isté je aj to, že sa tam nezdržali dlho a že sa nestretli so žiadnym pôvodným obyvateľstvom.

Mohol však byť na kontinente pred nimi niekto z Európy?

Je to možné, hoci jednoznačných dôkazov je málo. Pred niekoľkými desaťročiami sa v hlbokej zátoke neďaleko Ria de Janeiro podaril obrovský objav. Vo vode sa našli artefakty patriace Rimanom, nádoby a amfory, v ktorých sa kedysi prevážal olivový olej a iné produkty. Objav mimochodom urobil hľadač pokladov, ktorý sa neskôr dostal do konfliktu s brazílskymi úradmi.

Robert Marx tvrdil, že jeho objav, ktorý sa okamžite dostal na titulné stránky novín, dokazuje, že ako prví navštívili Ameriku Rimania ešte v 3. storočí. Denník New York Times neskôr prípad ďalej skúmal a dozvedel sa, že podobné amfory sa našli pod vodou už niekoľko rokov pred Marxom, alebo to aspoň tvrdili potápači. Istý obchodník však neskôr tvrdil, že tieto amfory v 60. rokoch 20. storočia ponoril pod vodu, aby im dodal hnedý vzhľad, a že všetky boli predtým vyrobené v Portugalsku. Vyšetrovanie bolo neskôr zastavené, takže sa nikdy nezistila pravda, ktorá by to rezolútne vyvrátila, takže možno išlo o prehnané senzačné tvrdenie, ale táto správa sa dodnes často objavuje v tlači.

Súvisiace články