Zatiahnuté
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Nový obrázok Webbovho teleskopu odhaľuje ohýbanie času
Zdielať na
Chill

Nový obrázok Webbovho teleskopu odhaľuje ohýbanie času

Zdroj: ESA/Webb, NASA & CSA, J. Rigby

Takzvaná gravitačná šošovka umožňuje vedcom skúmať veľmi vzdialené objekty, čo je okrem iného dôležité pre pochopenie toho, ako sa formovali hviezdy na úsvite času.

Európska vesmírna agentúra 28. marca zverejnila fotografiu zhotovenú kamerou NIRCam (Near Infrared Camera) z teleskopu Jamesa Webba, ktorý bol uvedený do prevádzky minulý rok a je jedinečná tým, že jasne ukazuje v úvode spomínaný efekt gravitačnej šošovky. Tento jav, predpovedaný Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity pred viac ako sto rokmi, nastáva, keď masívny objekt ohýba časopriestor a s ním aj dráhu svetla zo vzdialených objektov.

V tomto prípade bola masívnym objektom kopa galaxií s názvom SDSS J1226+2149, ktorá sa nachádza 6,3 miliardy svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Vlasy Bereniky, a na pravej strane fotografie ESA je jasne vidieť, že svetlo je kopou ohnuté do kruhu.

ESA/Webb, NASA & CSA, J. Rigby

​Gravitačná šošovka je dôležitým nástrojom na štúdium vesmíru, pretože, ako už názov napovedá, pôsobí ako šošovka, ktorá zväčšuje vzdialené svetlo, čo umožňuje výskumníkom pozorovať nebeské objekty, ktoré by inak boli pre nás neviditeľné. Na fotografii, ktorú zhotovil teleskop Jamesa Webba, kopa galaxií zväčšila svetlo z galaxie, čo astronómom umožnilo študovať najranejšie štádiá tvorby hviezd.

Štúdium vzniku raných hviezd je jednou z hlavných úloh vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý, ako dúfajú vedci, priblíži vedu k pochopeniu toho, čo sa dialo po vzniku vesmíru. Tento program už priniesol niekoľko mimoriadnych výsledkov, napríklad tím výskumníkov nedávno možno našiel najstaršiu čiernu dieru, aká bola kedy objavená, keď sa snažil pozorovať formovanie hviezd.

Súvisiace články