Teleskop James Webb: Prstence Uránu v ohromujúcej kvalite!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Nové snímky z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba odhaľujú fascinujúci systém prstencov Uránu.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) vlani urobil jasnejší obraz Neptúna, než aký sme kedy videli, a teraz poslal späť čerstvý obraz ďalšieho obra slnečnej sústavy, Uránu (a niektorých jeho mesiacov) - mimoriadna citlivosť teleskopu ukazuje, že je možné vidieť aj tie najslabšie prachové prstence.
Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach/STScI
Urán je v Slnečnej sústave jedinečný tým, že jeho os je naklonená takmer o 90 stupňov, čo znamená, že po väčšinu svojej dráhy má jeden pól otočený k Slnku. To spôsobuje extrémne ročné obdobia, keďže póly sú mnoho rokov v neustálom slnečnom svite a potom sa na rovnaký čas ponoria do úplnej tmy - planéta obehne Slnko za 84 rokov.
Na severnom póle Uránu je teraz neskorá jar, severné leto sa očakáva v roku 2028. Keď okolo planéty v roku 1986 preletela sonda Voyager-2, na južnom póle, kde je teraz tma, bolo leto.
Urán na snímke zo sondy Voyager-2 v roku 1986
NASA/JPL-Caltech
Svetlá oblasť na pravej strane planéty, na póle obrátenom k Slnku, je takzvaná polárna čiapka, ktorá je pre Urán jedinečná: objavuje sa, keď je pól v lete na priamom slnečnom svetle, a na jeseň mizne. NASA dúfa, že najnovšie údaje z JWST pomôžu vedcom pochopiť tento záhadný mechanizmus.
Supercitlivý prístroj NIRCam vesmírneho teleskopu už odhalil prekvapujúci jav polárnej čiapky: jemný, zvýšený jas v strede čiapky, ktorý predchádzajúce snímky z teleskopov (Hubble, Keck) neodhalili. Na okraji čiapky a na ľavom okraji planéty možno vidieť jasný oblak, ktorý pravdepodobne naznačuje aktívne búrky.
Urán a jeho väčšie mesiace
Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach/STScI
Urán má 13 známych prstencov, z ktorých 11 je viditeľných na snímke JWST - niektoré sú také jasné, že keď sú blízko seba, zdá sa, akoby sa spájali do väčšieho prstenca. Okrem deviatich hlavných prstencov sú na snímke viditeľné aj dva slabšie prachové prstence, ale vedci dúfajú, že budúce snímky teleskopu Jamesa Webba odhalia aj tieto dva zatiaľ neviditeľné prstence.