Zatiahnuté
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Cez Mars sa prehnalo niečo neskutočné a zničilo všetko, čo mu stálo v ceste
Zdielať na
Chill

Cez Mars sa prehnalo niečo neskutočné a zničilo všetko, čo mu stálo v ceste

Zdroj: NASA

Svedkami boli bývalé oceány červenej planéty.

Po Mesiaci bude Mars pravdepodobne ďalším mimozemským telesom, na ktorého povrch môžu ľudia vkročiť. To by sa mohlo stať v priebehu desaťročia alebo dvoch, hoci cesta tam môže trvať aj pol roka, čo by bol pre ľudstvo obrovský skok, keďže zatiaľ sme odvážny akt vesmírneho cestovania podnikli iba v prípade Mesiaca, ktorý môžeme dosiahnuť do troch dní.

Červená planéta navyše nevytvára priaznivé životné podmienky pre ľudí, pre nedostatok vzduchu, vody a neúrodnej pôdy a dlhší pobyt by bol obrovskou výzvou.

Asi málokto si uvedomuje, že Mars je oveľa menší ako Zem, jeho priemer je len 53 percent priemeru našej planéty. Aj to naznačuje, že sa tam všetci nebudeme môcť dostať, vzdialené nebeské teleso môže nanajvýš slúžiť ako miesto pre vznik novej ľudskej spoločnosti.

O Marse sa dozvedáme každým dňom viac a viac, no jeden nedávny objav je skutočne senzačný. Niekoľko dôkazov naznačuje, že dopad starovekého asteroidu na červenú planétu mohol spustiť ničivé megacunami, samozrejme, ešte v časoch, keď na jeho povrchu boli oceány (tie zmizli pred miliardami rokov).

Vedcom sa tiež podarilo identifikovať obrovský impaktný kráter, ktorý mohol pochádzať z asteroidu zodpovedného za toto cunami. Dali mu meno Pohl a asteroid možno narazil do okraja starovekého marťanského oceánu. Dobre viditeľné sú aj povrchové zmeny spôsobené vlnami cunami.

Odborníci identifikovali stopy dvoch megakatastrof, jednej pred 3,4 miliardami a druhej pred 3 miliardami rokov. S tým prvým súvisí kráter Pohl s priemerom 110 kilometrov a hĺbkou 120 metrov (pre porovnanie: pozemský kráter Chicxulub, ktorý zasiahol asteroid a spôsobil vyhynutia dinosaurov, je dlhý 170 kilometrov).

Asteroid, ktorý „zaútočil“ na Mars, mohol mať priemer až 9 kilometrov a spôsobil 13 megatonový výbuch. Výsledné cunami mohlo preletieť cez staroveký oceán rýchlosťou 1500 km/h.

Súvisiace články