Celý čas nám klamali o pyramídach? Vedec odhalil pravdu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako stavali pyramídy.
Výskumník prezradil tajomstvo, o ktorom v súvislosti s egyptskými pyramídami doteraz málokto vedel.
Séria obrovských objavov, ale aká je pravda?
Desaťročia sa vedú diskusie o tom, prečo vlastne boli postavené najväčšie pyramídy sveta na viacerých miestach Zeme, aký bol ich účel a kto ich vlastne postavil? V posledných mesiacoch sa opäť vynorila teória, ktorá sa cituje už niekoľko desaťročí, podľa ktorej egyptské pyramídy mohla postaviť oveľa skôr dávno existujúca, ale dnes už zaniknutá vyspelá civilizácia. Táto civilizácia, ktorú niekedy nazývajú aj obyvateľmi Atlantídy, mohla podľa viacerých teórií zaniknúť v dôsledku nejakej väčšej katastrofy.
Veľké diskusie vyvolali otázky týkajúce sa „miest“ objavených pod pyramídami.
Dokázali však len rozvíriť stojaté vody, pretože aj najznámejší egyptský archeológ vyhlásil, že dostupná technológia nie je schopná preniknúť tak hlboko pod pyramídy. Samozrejme, budú nasledovať ďalšie výskumy.
Ale prečo potom postavili pyramídy?
Veľmi rozšíreným názorom je, že pyramídy boli postavené ako miesto posledného odpočinku pre najväčších a menej známych, ale veľmi mocných faraónov. Podľa vedeckého konsenzu sú tieto gigantické stavby mauzóleami. Vyvstáva však otázka, ak boli skutočne hrobkami, prečo sme v nich nenašli žiadne pozostatky, ani kosti, ani iné pozostatky?
Nikdy sa v pyramídach nenašli ľudské kosti?
Toto tvrdenie je už desaťročia veľmi populárne, ale nie je pravdivé. Skutočnosťou je, že vedci a odborníci už skôr našli pozostatky na viacerých miestach. Objavy teda vyvrátili tento populárny mýtus. Jedným z nich je nedokončená pyramída faraóna Raneferefa v Egypte, v ktorej našli ľudské pozostatky, a po vyšetreniach sa zistilo, že patria tomuto niekdajšiemu mocnému vládcovi.
Pozostatky faraóna Radžedefa našli v pyramíde spolu s pozostatkami jeho dcéry.
Kosti našli aj v pyramíde Džosera a v pyramíde Menkaureho, ale neskôr sa ukázalo, že ide v skutočnosti o cudzie pozostatky a archeológovia nenašli v žiadnom z týchto miest pozostatky faraóna, ktorý pyramídu postavil. Vysvetlením môže byť, že pozostatky boli neskôr premiestnené, možno do skalných hrobiek. Takýchto skalných hrobiek už bolo v Egypte identifikovaných vedľa pyramíd viacero.