Jasno
24°
Bratislava
Petra, Pavol, Peter
29.6.2025
Kúsky Merkúra na Zemi? Vedci skúmajú záhadné meteority
Zdielať na

Kúsky Merkúra na Zemi? Vedci skúmajú záhadné meteority

Planéty

Zdroj: AI

Nová štúdia naznačuje, že dva nezvyčajné meteority nájdené na Zemi by mohli pochádzať z najvnútornejšej planéty našej Slnečnej sústavy. Už desaťročia fascinuje vedcov myšlienka nájsť na Zemi meteorit, ktorý by pochádzal z Merkúra.

Hoci sme k tejto planéte vyslali dve sondy, dostať sa tam je náročné a nákladné, a tak by štúdium kúsku Merkúra priamo na Zemi bolo obrovským prínosom pre pochopenie tejto planéty. Teraz sa zdá, že táto možnosť je bližšie, ako sa zdalo.

Cesta na Merkúr ako výzva pre kozmické lode

Ako vysvetľuje Európska vesmírna agentúra (ESA), paradoxne je ťažšie dosiahnuť Merkúr ako vzdialenejší Pluto. Dôvodom je blízkosť Merkúra k Slnku, ktorá vyžaduje neustále brzdenie kozmickej lode proti gravitačnej sile hviezdy.

"Buď potrebujete obrovskú kozmickú loď s množstvom paliva, alebo využívate gravitáciu iných planét na spomalenie," dodáva Johannes Benkhoff, projektový vedec ESA pre misiu BepiColombo. "Na dosiahnutie Merkúra musíte vykonať viacero takýchto preletov okolo planét, takže cesta trvá dlho."

Navyše, extrémne teplo na Merkúri predstavuje ďalšiu prekážku pre misie. Preto by bol kus Merkúra na Zemi neoceniteľný. Dopady asteroidov na povrch planéty teoreticky môžu vyvrhnúť úlomky do vesmíru, ktoré sa nakoniec dostanú až k nám. Hoci je Merkúr pokrytý krátermi, dosiaľ nebol žiadny nájdený meteorit s preukázateľným merkúrskym pôvodom.

Špekulácie o pôvode

Nová štúdia zameraná na dva meteority, Ksar Ghilane 022 a Northwest Africa 15915, prináša nádej. "Zistili sme, že tieto dve vzorky sa zdajú byť príbuzné, pravdepodobne pochádzajúce z toho istého materského telesa," vysvetľuje Ben Rider-Stokes z Open University. "Ich mineralógia a povrchové zloženie tiež vykazujú zaujímavé podobnosti s kôrou Merkúra. To nás teda viedlo k špekuláciám o možnom merkúrskom pôvode."

Oba meteority obsahujú olivín, pyroxén, albitické plagioklasy a oldhamity, čo zodpovedá predpovediam o zložení povrchu Merkúra.

Pozrite si aj video o dôsledkoch pádu asteroidu na Zem:

Problémy a otázniky

Napriek nádejným výsledkom existujú aj dôvody na opatrnosť. Meteority obsahujú len stopové množstvo plagioklasu, zatiaľ čo povrch Merkúra ho obsahuje odhadom viac ako 37 percent. Taktiež datovanie vzoriek ukázalo vek 4,528 miliardy rokov, čo je staršie ako odhadovaný vek povrchu Merkúra (4 – 4,1 miliardy rokov).

Podľa Simone Marchi z Lunárneho vedeckého inštitútu NASA by to mohlo znamenať, že prvých 400 až 500 miliónov rokov existencie Merkúra bolo "vymazaných" a nezachovali sa žiadne záznamy o najstaršom povrchu planéty.

Čaká sa na analýzy

Vedci veria, že aj napriek týmto nezrovnalostiam by meteority mohli pochádzať z ranného Merkúra a predstavovať materiál, ktorý sa už na súčasnej povrchovej geológii planéty nenachádza.

Na definitívne potvrdenie bude potrebná lepšia analýza. Našťastie, misia BepiColombo sa v roku 2026 priblíži na obežnú dráhu okolo Merkúra a vykoná analýzu povrchového zloženia s vyšším priestorovým rozlíšením. Tieto údaje by mohli pomôcť identifikovať pôvod meteoritov a konečne zodpovedať otázku, či skutočne držíme v rukách kúsky Merkúra.

Súvisiace články