Polojasno
Bratislava
Dezider
11.2.2025
Pyramídy a tajomná tvár na Marse: Zatajovaná pravda je vonku!
Zdielať na

Pyramídy a tajomná tvár na Marse: Zatajovaná pravda je vonku!

Archívna reportáž

Pozrite si aj archívne video o tom, či je na Marse voda

Špekulácie o podobe tajomného útvaru vyvolali rozsiahle diskusie a dokonca aj nepokoje. Mnohí nadšenci a konšpirátori boli presvedčení, že ide o nevyvrátiteľný dôkaz existencie dávnej marťanskej civilizácie.

Potvrdenie mimozemskej civilizácie?

Podľa portálu IFLScience, najzanietenejší konšpirační teoretici verili, že ďalšie útvary v oblasti Cydonia predstavujú ruiny starobylých miest a pyramíd postavených vyspelou marťanskou civilizáciou. Podľa nich šlo o prevratný objav, ktorý by mohol prepísať dejiny, no údajne ho vesmírne agentúry zámerne zatajovali pred verejnosťou.

Hoci niektorí naďalej tvrdia, že pravda je pred nami skrývaná, moderné technológie umožnili detailné preskúmanie tejto oblasti. Snímky získané pri viacerých misiách opakovane dokazujú, že takzvaná "tvár na Marse" je v skutočnosti len prírodný geologický útvar. Obzvlášť podrobné fotografie boli zachytené v roku 2006, keď sa atmosférický prach a opar rozptýlili natoľko, že umožnili získanie kvalitných záberov.

Zdroj

NASA / JPL / University of Arizona, Public Domain, Wikimedia Commons

​Cenné geologické dôkazy

Tieto snímky zaujali nielen nadšencov vesmírnych záhad, ale aj planetárnych geológov, pretože odhalili viac než len ilúziu tváre – poskytli cenné informácie o geologickej histórii Marsu.

Útvar známy ako "tvár na Marse" je v skutočnosti "mesa" – široký, relatívne nízky kopec s plochým vrcholom, bežný v geológii Marsu aj Zeme. Ako sa zlepšila kvalita snímok, zdanie tváre zmizlo, no na jeho mieste vedci objavili cenné geologické dôkazy o minulosti Červenej planéty.

Žil niekto na Marse?

Mars kedysi prežil obdobie, keď na jeho povrchu existovala voda. Predpokladá sa, že v dávnych dobách oceán pokrýval severnú pologuľu, kde sa nachádza aj oblasť Cydonia. Tento predpoklad nedávno podporili nové údaje získané čínskym roverom Zhurong.

Mesy v oblasti Cydonia sú považované za bohaté na ľad, a výskum útvarov v blízkej oblasti Chryse Planitia ukázal prítomnosť ílových minerálov, ktoré vznikajú iba pri dlhodobom pôsobení vody na horniny. Tieto objavy naznačujú, že Mars mohol byť v minulosti oveľa priaznivejším miestom pre život, než sa kedysi predpokladalo.

Súvisiace články