Zásah z vesmíru? Ako nebeský úkaz zmenil stavbu pyramíd
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako sa stavali pyramídy.
Vedci prišli s prelomovým zistením o stavbe egyptských pyramíd. Po stáročia ľudí fascinovalo, prečo Egypťania prestali stavať pyramídy, prečo sa ich veľkosť postupne zmenšovala a prečo ich nahradili iné typy hrobiek. Odpoveď môže spočívať v jedinečnej nebeskej udalosti, ktorá otriasla starovekým Egyptom.
Dňa 1. apríla roku 2471 pred Kristom sa nad Egyptom zotmelo. Vedci zistili, že práve v tento deň došlo k úplnému zatmeniu Slnka – a jeho dôsledky boli obrovské.
Zatmenie, ktoré oslabilo boha Slnka
Egyptská civilizácia bola postavená na uctievaní boha Slnka, Re. Pyramídy neboli len hrobkami, ale aj monumentmi na oslavu slnečného kultu. Keď sa však obloha zahalila do tmy a Slnko „zmizlo“, viacerí začali pochybovať o jeho božskej moci.
Faraón Šepseskaf , syn slávneho Menkaureho, sa po tejto udalosti rozhodol postaviť si nie pyramídu, ale masívnu mastabu – obdĺžnikovú hrobku s plochou strechou. Bola to prvá výrazná odchýlka od tradície, ktorá naznačovala odklon od slnečného kultu.
Od tohto momentu sa pyramídy stavali čoraz menšie, menej precízne a nakoniec ich úplne nahradili skalné hrobky.
Kultúrny otras, ktorý zmenil Egypt
Úplné zatmenie Slnka spôsobilo obrovský kultúrny a náboženský otras. Ľudia ho vnímali ako božské znamenie, že slnečný boh stratil svoju moc. Tento posun ovplyvnil nielen náboženstvo, ale aj celú architektúru a ekonomiku Egypta.
Podľa slávneho talianskeho astronóma a archeológa Giuliana Magliho táto nebeská udalosť nebola len astronomickým javom, ale aj historickým zlomom, ktorý navždy zmenil egyptskú civilizáciu.