Svetová senzácia: Stonehenge nebol tým, čím sme mysleli!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o pôvode megalitov zo Stonehenge.
Nová teória prináša ďalekosiahle závery o pôvodnom účele stavby tohto monumentálneho diela.
V uplynulých desaťročiach sa objavilo množstvo teórií o tom, prečo bol Stonehenge postavený, pričom niektoré z nich výrazne zmenili pohľad vedeckej obce. Staršie predpoklady boli spochybnené a do popredia sa dostali úplne nové interpretácie. Jedna z najnovších teórií tvrdí, že Stonehenge bol v skutočnosti neúspešným projektom na britských ostrovoch.
Aký bol pôvodný účel podľa novej teórie?
Podľa novej hypotézy mohli miestni obyvatelia postaviť tento monument s politickým cieľom. V čase jeho stavby prebiehali na britských ostrovoch výrazné demografické zmeny. Pôvodní neolitickí obyvatelia boli čoraz viac vytláčaní novými prisťahovalcami, ktorí na ostrovy priniesli pokročilé technológie, ako sú koliesko a spracovanie kovov.
Stonehenge mohol slúžiť ako odpoveď na tento tlak – mal zjednotiť pôvodné kmene a poskytnúť im spoločnú identitu v čase spoločenskej krízy. Výskumníci však veria, že tento projekt svoj pôvodný cieľ nedosiahol. Napriek úsiliu boli pôvodní obyvatelia postupne vytláčaní novými prisťahovalcami.
Teóriu o zjednocujúcej funkcii Stonehenge podporuje aj fakt, že kamene monumentu pochádzajú z rôznych, vzdialených oblastí. Mohlo teda ísť o pamätník, ktorý symbolizoval spojenie rôznych kmeňov. Tento pohľad pridáva pragmatickú a modernú dimenziu k už známej náboženskej funkcii tejto stavby.