Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Grécka hrobka odhalila osobné veci legendárneho panovníka
Zdielať na

Grécka hrobka odhalila osobné veci legendárneho panovníka

Zdroj: FreePik

Vyobrazenia potvrdzujú, že skutočne patrila Alexandrovi Veľkému.

Alexander Veľký, jeden z najväčších generálov v dejinách, nosil vždy špeciálny purpurový odev, ktorý bol nielen symbolom postavenia, ale súvisel aj s jeho kráľovským postavením a víťazstvami nad Perzskou ríšou. Nový archeologický objav teraz vzbudil nádej, že sa našiel slávny purpurový plášť, ktorý údajne patril Alexandrovi Veľkému.

V starovekom Macedónsku bolo výlučné používanie purpurovej farby vyhradené pre členov kráľovskej rodiny. Alexander Veľký si túto farbu obľúbil ešte viac po porážke Perzskej ríše a nosil ju ako každodenný odev, aby ukázal svoju moc. Starogrécky historik Alexandra Veľkého, Efippos z Olintu, tiež spomína, že Alexander Veľký takmer vždy nosil purpurovú tuniku, ktorá sa stala známou ako „sarapis“.

Nedávno bola v kráľovskej hrobke v severnom Grécku objavená špeciálna fialovo-biela textília, ktorá sa predtým spájala s panovníkovým nevlastným bratom Filipom III Arrhidaeom. Nález sa pôvodne interpretoval ako obyčajná prikrývka na pozostalosti, ale nedávne analýzy archeológa Antonisa Bartsiokasa viedli k iným záverom. Chemická a mikroskopická analýza látky odhalila, že bola vyrobená z bavlny - v tom čase vzácneho materiálu - a farbená drahým fialovým farbivom.

Fialová tkanina je zvláštna tým, že sa na nej striedajú vrstvy bielo sfarbených minerálov huntitu, ktoré sa používali v starovekej Perzii. Táto dekoratívna technika bola bežná aj na perzskom kráľovskom dvore a Alexander Veľký pri dobývaní Perzie túto tradíciu skutočne prevzal, čo signalizovalo jeho moc a východnú expanziu jeho ríše. Okrem toho sa fialová farba získavala z morských slimákov, ktorých bolo potrebné obrovské množstvo a nosenie takejto farby si mohli dovoliť len najbohatší panovníci.

Jedna z dekorácií v hrobke, na ktorej je zobrazený Alexander Veľký loviaci leva, poskytuje presvedčivý dôkaz. Je zobrazený v charakteristickej purpurovej tunike, ktorá presne zodpovedá opisu sarapisu nájdeného v hrobke. Na hlave má aj klobúk s purpurovým diadémom, známym ako kausia, ktorý bol výhradnou výsadou kráľovskej rodiny. Toto vizuálne zobrazenie poskytuje významný dôkaz, že textil nájdený v hrobke bol skutočne jeho plášť.

Hoci mnohí archeológovia súhlasia s Bartsiokasovými závermi, nie všetci zdieľajú jeho nadšenie. Otázka kráľovských hrobiek je vo vedeckej komunite už desaťročia zdrojom diskusií a mnohí sa domnievajú, že stále nie je jasné, či kráľovská hrobka patrí rodine Alexandra II. alebo Filipovi II. Bartsiokasov výskum však priniesol nové dôkazy, ktoré naznačujú, že hrobka patrí Alexandrovmu nevlastnému bratovi Filipovi III Arrhidaeovi, ktorý zdedil kráľovské symboly.

Ak sa preukáže, že textília je skutočne rúcho Alexandra Veľkého, nielenže to obohatí pamiatku na panovníka, ale poskytne aj pohľad na to, ako sa kultúrne prepojenie medzi perzským a gréckym kráľovským dvorom premietlo do spôsobu obliekania panovníka. Purpurová tunika, sarapis, je jedinečným symbolom, ktorý spája perzské a macedónske tradície, a je jedným z najvzácnejších predmetov starovekého sveta.

Súvisiace články