Jasno
Bratislava
Eliška
7.10.2024
Bohaté nálezy: Stratené poklady tajomnej čínskej civilizácie
Zdielať na

Bohaté nálezy: Stratené poklady tajomnej čínskej civilizácie

Zdroj: Pexels/William Liu

Stále nevieme, čo sa stalo s civilizáciou, ktorej vzácne artefakty hľadali odborníci celé desaťročia.

Hlboko v hmlistých kopcoch čínskeho Sečuánu sú ukryté neobyčajné artefakty, ktoré odhaľujú existenciu stratenej, ale pozoruhodne vyspelej starovekej civilizácie. Archeologický výskum hovorí, že kultúra Sanxingdui prekvitala stovky rokov na území dnešnej juhozápadnej Číny. Vyrábali jemné bronzové výrobky a vyspelý riad, ale táto civilizácia zanikla bez stopy okolo roku 1100 pred naším letopočtom.

Prvé nálezy v tejto oblasti boli objavené v roku 1927, keď bohatý farmár vykopal zavlažovaciu priekopu, ale namiesto bahna sa mu zo zeme vynorili nefritové pamiatky.

Poklady predal iným poľnohospodárom alebo súkromným zberateľom, čím dosiahol veľmi veľký zisk.

O niekoľko rokov neskôr sa k anglikánskym misionárom, ktorí v tejto oblasti konvertovali, dostala správa, že v hlbinách zeme sa možno stále skrývajú staroveké poklady. Kontaktovali archeológov a geológov a v roku 1934 riaditeľ múzea WCUU zorganizoval na tomto mieste prvé archeologické vykopávky.

Najcennejšie artefakty však našli miestni robotníci až oveľa neskôr, v roku 1986, a to náhodou.

Vykopali tisíce zlatých, bronzových, nefritových a keramických predmetov, ktoré ich dávni tvorcovia ktovie prečo zámerne rozbili (možno rituálne zničili), spálili a starostlivo zakopali.

Medzi bronzovými predmetmi nájdenými v jednej z týchto obetných jám boli ľudské sochy, masky, sošky so zvieracími tvárami, zvonce, ozdobné zvieratá ako draci, hadi, mláďatá a vtáky, ako aj sekery a veľké množstvo slonoviny a mušlí.

Vedci s úžasom analyzovali tento umelecký štýl, ktorý bol dovtedy v dejinách čínskeho umenia úplne neznámy.

Vykopané svätyne odhalili bronzové tváre s prázdnymi očami, ich tváre boli deformované do nadpozemských výrazov, pričom niektoré z nich ani nezobrazovali ľudské bytosti.

Zlaté masky zdobené zložitými vzormi vypovedajú o minulosti civilizácie, ktorá prekonáva všetko, čo bolo v tomto regióne doteraz známe. Archeologický zázrak, ktorý poskytuje množstvo artefaktov, predstavuje pre odborníkov na starovekú čínsku históriu veľkú výzvu.

Rafinovanosť a umelecké spracovanie bronzu a zlata naznačuje kultúru, ktorá predpokladala nielen vyspelú metalurgiu, ale aj vycibrenú spiritualitu.

Príťažlivosť dynastie Sanxingdui však nespočíva len v jej nádhere, ale aj v otázkach, ktoré vyvoláva. Kto boli tajomní tvorcovia týchto strašidelných pamiatok? Aké nešťastie postihlo ich mesto a spôsobilo, že upadlo do zabudnutia? Zdá sa, že odpovede na tieto otázky sa ešte len hľadajú.

 

Súvisiace články