Sme na prahu obrovského objavu: Stratenej hrobky Kleopatry
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Najväčším archeologickým objavom 21. storočia by bol objav hrobky Kleopatry, krásnej egyptskej kráľovnej. Teraz sme možno bližšie k jej nájdeniu než kedykoľvek predtým.
Egyptská kráľovná Kleopatra bola považovaná za jednu z najkrajších žien starovekého sveta, ale existuje o nej mnoho mylných predstáv. Na jednej strane nebola Egypťankou, patrila totiž k dynastii Ptolemaiovcov macedónskeho pôvodu, a na druhej strane sa k jej menu hodí pridať Kleopatra VII, keďže pred ňou vládlo pod týmto menom šesť ďalších kráľovien.
Bola obratnou političkou, ktorá po tom, ako si získala náklonnosť Cézara a potom Marka Antonia, dokázala dlho lavírovať medzi rôznymi záujmami veľmocí. S jej smrťou prestala existovať nezávislá Egyptská ríša, územie sa stalo rímskou provinciou a dôležitým dodávateľom obilia do Talianska.
Kleopatra je pravdepodobne jednou z najznámejších postáv svetových dejín, preto je zvláštne, že sa jej hrobka stále nenašla. Je však možné, že práca dominikánskej archeologičky Katharine Martinez čoskoro vyrieši túto záhadu.
V ruinách chrámu staroegyptského mesta Taposiris Magna našla záhadný tunel 13 metrov pod povrchom. Archeologička opísala záhadnú štruktúru ako skutočný „geometrický zázrak“. Už samotný fakt, že názov mesta Taposiris Magna, založeného v 3. storočí pred naším letopočtom, je veľmi povzbudivý: Veľká Osirisova hrobka.
Spomínaný tunel je vysoký dva metre a vinie sa 1300 metrov dlhým pieskovcovým povrchom. Jeho vytesanie muselo dať veľa práce a určite sa s ním starovekí obyvatelia, ktorí tu žili, netrápili kvôli nezaslúženej osobe. Účel tunela je stále nejasný a jeho prieskum komplikuje skutočnosť, že je čiastočne ponorený.
Katharine Martinez pracuje v tejto oblasti už takmer dve desaťročia, od roku 2004, a je presvedčená, že tunel môže mať niečo spoločné so stratenou Kleopatrinou hrobkou. Na mieste sa našli aj mince s menom a tvárou kráľovnej a Alexandra Macedónskeho.
Z tunela sa doteraz vykopalo niekoľko kusov keramiky, ale väčšina práce ešte zostáva a kto vie, možno sa konečne podarí najväčší archeologický objav 21. storočia.
Senzačný tunel je vidieť tu: