Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
V starovekom egyptskom chráme objavili neznáme nápisy
Zdielať na

V starovekom egyptskom chráme objavili neznáme nápisy

Pozrite si tiež archívne video o prevoze múmií faraónov.

Objav úplne prepísal to, čo poznáme.

Staroveké grécke nápisy vytesané do stien egyptského chrámu v Abú Simbelu dokazujú, že ľudia sa pred tisíckami rokov snažili zanechať odkaz budúcim generáciám: grécky nápis na ľavej nohe obrovskej sochy Ramzesa II. v Abú Simbelu pripomína veľkú vojenskú výpravu, ktorú viedol egyptský faraón Psalmés II. v roku 593 pred n. l.

Táto vojnová výprava zasiahla Núbiu a zúčastnili sa na nej egyptskí aj grécki vojaci. Gréckym jednotkám velil dôstojník menom Botasimto, ktorého meno bolo helenizovanou verziou egyptského „Ba-de-Sema-Tawy“, čo znamená „dar dvoch krajín“. Egyptským vojskám zatiaľ velil Ahmose, Grékom známy ako Amásis.

Nápis je nielen historickou pamiatkou, ale aj pohľadom na vtedajšie vojenské a diplomatické vzťahy.

Núbijské ťaženie faraóna Psammetisa II. dobre zdokumentovali starovekí historici, napríklad Herodotos, ktorý podrobne opísal faraónove vojenské výpravy. Prítomnosť gréckych žoldnierov v egyptskej armáde zdôrazňuje význam gréckej účasti na egyptských záležitostiach v tomto období.

Táto interakcia odráža širší trend udalostí na konci 7. storočia pred n. l. a na začiatku 6. storočia pred n. l., keď sa Egypt za vlády dynastie Saitov aktívne zapájal do stredomorského sveta. Nápis v Abú Simbel svedčí o období intenzívnych vzťahov medzi Egyptom a Gréckom, najmä o významnej úlohe gréckych žoldnierov v egyptských výpravách.

Grécki žoldnieri zohrávali v tomto období kľúčovú úlohu. Žoldnieri, najímaní pre svoje vynikajúce bojové schopnosti, sa nielen zúčastňovali na vojenskom ťažení, ale zanechali svoju stopu aj na egyptských pamiatkach. Ukážkovým príkladom sú graffiti v Abú Simbel, ktoré poskytujú cenný historický pohľad na život týchto starovekých vojakov.

Súvisiace články