Otvorili tisícročnú hrobku pri mayských pyramídach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si archívne video o tom, či Mayovia vedeli, kedy príde koniec sveta.
Hneď vedeli, že prichádza historický okamih. Pod troskami boli objavené neoceniteľné poklady.
Keď sa povie mayská kultúra a mayské pyramídy, pravdepodobne sa vám okamžite vybaví Mexiko, kde boli objavené najväčšie stavby. Ale mimo Mexika sa úžasné mayské mestá našli aj v Strednej Amerike. Jedným z najznámejších z nich je Xunantunich neďaleko guatemalských hraníc v Belize. Mesto bolo v rozkvete pred viac ako tisíc rokmi a bolo jedným z náboženských centier rozsiahlej okolitej oblasti. Okolie bolo pred 1000 rokmi domovom viac ako 200 tisíc ľudí. Vykopávky sa začali pred niekoľkými desaťročiami a výskumníci objavili niekoľko pyramídových chrámov, z ktorých najväčší je takzvaný Castillo.
Mesto bolo veľmi dlho obklopené hustou džungľou, o jeho existencii sa takmer nevedelo a vegetácia bola taká zarastená, že pre bádateľov predstavovala takmer nerozlúštiteľný problém. Podľa legendy bolo prvýkrát objavené v roku 1800, keď miestne legendy rozprávali o ženách v tradičnom mayskom odeve, ktoré sa potulovali po ruinách.
Mesto bolo aktívne viac ako tisíc rokov a jeho úpadok sa začal okolo roku 1000 n. l. Ostatné osady v oblasti boli v tom čase už v úpadku, ale Xunantunich stále vynikal.
Oblasť však nie je známa len tým, ale aj významným objavom kráľovskej hrobky.
Predpokladá sa, že v nájdenej hrobke ležal člen slávnej Hadej dynastie otočený hlavou dolu smerom na juh, ktorý zomrel vo veľmi mladom veku. Telo ležalo v hrobke takmer tisíc rokov a výskumníci tiež zistili, že niektoré fragmenty, hieroglyfy, ktoré ležali v hĺbke komory, boli výsledkom dobývania a mohli byť súčasťou schodov v inom meste. Aj to nám hovorí o vojnových konfliktoch v mayských kráľovstvách.
Tu je spomínané mesto: