Vŕtali do hĺbky 12 kilometrov a našli šokujúcu vec!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: National Science Foundation/B. Gudbjartsson, Icecube Collaboration
Vrták dosiahol v roku 1979 hĺbku 9 583 metrov, čím prekonal skorší rekord, ktorý držala spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou ropy v Oklahome.
V roku 1970 spustil sovietsky prieskumný tím hĺbkový vrt, ktorý trval desaťročia a ktorý dosiahol hĺbku ako nikdy predtým. Vŕtanie sa uskutočnilo na ruskom polostrove Kola. Hlboký vrt išiel chvíľu hladko, pretože vrtná hlava musela preraziť masívnu žulu do hĺbky 7 tisíc metrov.
V hĺbke 12 tisíc metrov boli už v roku 1983, vŕtanie bolo vtedy zastavené a obnovené 27. septembra 1984, no v hĺbke 12 066 m sa vrtná rúra skrútila a päťtisíc metrový kus sa odtrhol a zasekol vo vrte.
Prekvapivo, v hĺbke 7 tisíc metrov vedci stále nachádzali stopy života:
V hornine našli 2 miliardy rokov staré fosílie planktónu.
Na prekvapenie výskumníkov teplota v podzemí stúpala rýchlejšie, než sa očakávalo: v hĺbke 12 tisíc metrov stúpla na 220°C namiesto očakávaných 100°C a odhaduje sa, že teplota by v plánovanej hĺbke 15 tisíc metrov stúpla na 300°C a pri tejto teplote by už vrták nefungoval.