Jasno
13°
Bratislava
Zina
21.5.2025
Obrovská diera pri pyramídach šokovala vedcov aj svet
Zdielať na

Obrovská diera pri pyramídach šokovala vedcov aj svet

Výkopová jama s rebríkom pri egyptskej pyramíde v Gíze, obklopená skupinou archeológov, s výhľadom na monument v pozadí.

Zdroj: FreePik

V Sakkáre bola objavená hrobka vysokého úradníka s titulom „božský inšpektor“. Archeológovia tvrdia, že ide o jeden z najzachovalejších nálezov od čias Tutanchamóna – s farebnými reliéfmi a nápismi, ktoré vyzerajú, akoby ich niekto vytesal len včera.

Kto bol „božský inšpektor“?

Archeológovia pracujúci v nekropole Sakkára, južne od Káhiry, objavili hrobku úradníka menom Ne Hesut Ba, ktorý žil približne pred 4 300 rokmi počas vlády 5. dynastie. Jeho titul znel „božský inšpektor“, čo naznačuje, že dohliadal na náboženské rituály a obrady – pravdepodobne aj na úrovni kráľovského dvora.

Jeho meno je v hieroglyfoch vytesané viackrát spolu s titulmi ako „kňaz Hóra“, „strážca tajomstiev“ či „služobník pyramidálnych chrámov“.

Zachovalejšie než Tutanchamón?

To, čo vedcov šokovalo, je neuveriteľný stav zachovania. Steny sú pokryté farebnými reliéfmi, scénami z každodenného života, obetnými darmi a rituálnymi praktikami. Farby sú také sýte, že mnohí experti prirovnávajú tento nález k objavu Tutanchamónovej hrobky – a niektorí tvrdia, že je ešte lepšie zachovaný.

Na stenách sú vyobrazené aj zvieratá, lode, kňazi a pisári, a to všetko v pôvodných farbách, ktoré odolali tisícom rokov v piesku.

Duchovný svet starých Egypťanov

Hrobka nám zároveň dáva hlboký náhľad do duchovného sveta Egypťanov. Ne Hesut Ba mal prístup k náboženským tajomstvám, obradom a zaklínadlám, ktoré boli prístupné len elitným kňazom. Vďaka tomu mohol plniť úlohu prostredníka medzi ľuďmi a bohmi.

Prečo sa hrobka nenašla skôr?

Miesto bolo síce známe, ale bolo zasypané pieskom a schované pod inými štruktúrami. Objav sa podaril až vďaka moderným radarovým a zobrazovacím technológiám. Momentálne sa pripravuje digitálne zmapovanie interiéru a konzervácia nálezov.

A čo pyramída?

Vedľa hrobky sa našli aj pozostatky pyramídy menšieho rozsahu, ktoré môžu patriť tej istej osobe alebo členovi jeho rodiny. Ak sa to potvrdí, išlo by o veľmi významného človeka svojej doby, ktorý si zaslúžil nielen rozľahlú hrobku, ale aj pyramídovú konštrukciu.

Tento objav opäť ukazuje, že Egypt ešte stále ukrýva tajomstvá, ktoré môžu prepísať učebnice dejepisu.

Súvisiace články