Mäsožravé rastliny na najstaršej hore: Ako sa tam dostali?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Venezuelská hora Roraima, majestátny stolový vrch s plochým vrcholom a strmými zrázmi, je jednou z najstarších a najunikátnejších geologických formácií Zeme.
Najstaršia hora sveta Roraima siaha až do prekambria, jej vek sa odhaduje na 2 miliardy rokov. Tvorí súčasť Guyanskeho štítu, kde sa nachádzajú najstaršie horniny našej planéty.
Geologická záhada
Na rozdiel od väčšiny hôr, ktoré vznikli tektonickými pohybmi, Roraima vznikla eróziou tvrdého kremeňa a pieskovca. Jej izolovaný vrchol, pokrytý častými hmlami, ukrýva fascinujúci „stratený svet“, kde sa vyvinuli unikátne ekosystémy.
Domov mäsožravých rastlín
Vrchol hory je známy svojou biodiverzitou, vrátane mäsožravých rastlín, ako sú krčiažniky a rosičky. Tie sa prispôsobili živinami chudobnej pôde tým, že lapajú hmyz. Okrem nich tu rastú jedinečné orchidey a bromélie, ktoré obohacujú botanické bohatstvo tejto oblasti.
Mýtická a kultúrna hodnota
Hora má hlboký duchovný význam pre miestne kmene Pemon a Kapon. Nazývajú ju „Matka všetkých vôd“ pre množstvo vodopádov, ktoré z nej padajú. Jedna z legiend hovorí o obrovskom strome, ktorý na vrchole rástol a bol zdrojom všetkých plodov sveta, kým ho nevyrúbali a nevznikla hora.
Výzva pre turistov a objaviteľov
Roraima láka vedcov, dobrodruhov a turistov už od prvého zdokumentovaného výstupu v roku 1884. Jej mystická aura a prírodné bohatstvo z nej robia nezabudnuteľné miesto.