Daulatabad: Starobylá pevnosť vytesaná do skaly ohromí labyrintom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Pexels
Jedinečná pevnosť Daulatabad v Indii, známa aj ako Devagiri (Hora bohov), je jedným z najväčších divov stredovekej architektúry.
Nachádza sa v štáte Maháraštra a je vytesaná z jedinej mohutnej skalnej formácie. Jej masívne 50-metrové steny a zložité labyrinty fascinujú historikov i cestovateľov.
Zrod legendy
História Daulatabadu sa začala písať v 12. storočí pod vládou dynastie Jádavov. Strategická poloha a strmé skalné útesy poskytovali dokonalú ochranu pred nepriateľmi. Pevnosť slúžila ako hlavné mesto vďaka prirodzenej obrane a výhľadu na okolitú krajinu.
Nepreniknuteľná ochrana
Jednou z najpozoruhodnejších častí pevnosti je tunel "Andheri", tmavý a úzky prechod plný nástrah, ako skryté jamy či slepé uličky. Tento obranný prvok bol navrhnutý na zmätenie votrelcov.
Medzi dominantné prvky patrí aj "Chand Minar", 30-metrový minaret postavený v 15. storočí sultánom Bahmani. Slúžil ako strážna veža a symbol víťazstva.
Táto fascinujúca pevnosť je výsledkom jedinečného spojenia prírody a ľudského génia, čo ju robí nezabudnuteľnou destináciou.