Najmenšie špagety na svete: Sú neviditeľné voľným okom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Špagety široké len 372 nanometrov by mohli byť užitočné v medicíne, tvrdia britskí vedci.
Výskumníci z University College London v Spojenom kráľovstve vytvorili to, o čom môžu Taliani len snívať: najtenšie špagety na svete. Podľa článku uverejneného vo vedeckom magazíne Nanoscale Advances sú cestoviny široké len 372 nanometrov, takže sú voľným okom neviditeľné a dokonca menšie ako niektoré vlnové dĺžky svetla.
Hoci sa výsledok môže na prvý pohľad zdať smiešny, v skutočnosti ide o vedecky dôležité zistenie. Škroby z nanovlákien môžu byť užitočné v medicíne, napríklad pri liečbe rán, pretože ak sa použijú ako obväz, môžu pomôcť rýchlejšiemu hojeniu: udržia patogény mimo rany, ale umožnia priechod vlhkosti.
Výsledky odborníkov sú pôsobivé aj preto, že sa dosiahli použitím jednoduchej múky, ktorú možno kúpiť v obchodoch. Nanovlákna boli vyrobené pomocou procesu nazývaného elektrospinning. Ide o to, že elektrický náboj vtiahne múku a kvapalinu cez mimoriadne malé kovové otvory do vlákien širokých len nanometre. Je to v podstate rovnaký proces ako pri výrobe tradičných špagiet, ale v oveľa menšom meradle.
Nanoscale Advances
Výskumníci zdôrazňujú, že je potrebný ešte veľký vývoj, kým budú môcť lekári toto riešenie používať v reálnom živote. Upozorňujú však, že cestoviny v nanometrovom meradle určite nebude možné použiť ako potravinu, pretože by sa v okamihu rozvarili.