Revolúcia v špionáži: Britský dron vydrží lietať rok
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako ruské drony zabíjali záchranárov.
Britský dron PHAS-351, ktorý sa už dobre osvedčil pri testoch, by sa čoskoro mohol vydať na oveľa dlhšiu cestu ako doteraz.
Britský výrobca rakiet BAE Systems vyvinul špeciálny dron s kódovým označením PHASA-351. Ide o ultraľahké bezpilotné zariadenie poháňané slnečnou energiou, ktoré by v budúcnosti mohlo urobiť špionážne satelity zastaranými - alebo aspoň oveľa lacnejšími na monitorovanie, uvádza IFLScience.
Podľa správy bol dron vypustený na svoj posledný test z kozmodrómu v Novom Mexiku v nezverejnenom termíne koncom roka 2024. Zariadenie letelo 24 hodín a dosiahlo výšku 20 110 metrov nad morom, pričom nieslo dvakrát viac užitočného zaťaženia ako pri predchádzajúcich testovacích letoch. Jednotku s rozpätím 35 krídel diaľkovo ovláda jej pilot.
Na palube PHASA-351 zabezpečuje elektrickú energiu generátor poháňaný slnečnou energiou, ktorý inžinieri BAE navrhli tak, aby mohol lietať až rok. Ak sa to podarí, spoločnosť by mohla prekonať starý rekord. Robert Timm a John Cook v rokoch 1958 až 1959 leteli bez pristátia 65 dní. V roku 2022 sa k prekonaniu rekordu priblížil dron poháňaný slnečnou energiou s názvom Zephyr, ktorý však nakoniec po 64 dňoch, 18 hodinách a 26 minútach havaroval - od prekonania rekordu ho delili necelé 4 hodiny.
Odborníci sa domnievajú, že PHASA-351 by mohla nahradiť špionážne satelity, ktorých vypustenie a údržba sú mimoriadne nákladné, a mohli by ich nahradiť lacnejšie drony.