Jasno
Bratislava
Stanislav
13.11.2024
Diomedove ostrovy: Miesto, kde je možné cestovať v čase
Zdielať na

Diomedove ostrovy: Miesto, kde je možné cestovať v čase

Zdroj: Wikimedia/NASA

Ide o jedno z najzáhadnejších miest na svete.

Na svete existuje nespočetné množstvo mystických miest vrátane jedného konkrétneho súostrovia, ktoré udivuje svojou rozlohou.

Diomedove ostrovy tvoria dva malé ostrovy, ktoré sa nachádzajú medzi Aljaškou v USA a Čukotkou v Rusku v Beringovom prielive. Oba ostrovy, Malý Diomed a Veľký Diomed, sú od seba vzdialené len 3,8 km, ale týchto niekoľko kilometrov predstavuje pre obyvateľov oboch ostrovov kultúrnu a geografickú priepasť. Je tu vytýčená hranica časového pásma, vďaka ktorej je Veľký Diomed o celý deň pred Malým Diomedom - to je dôvod, prečo sú tieto ostrovy mnohými na celom svete označované ako „ostrovy zajtrajška a včerajška“.

Ostrov je pomenovaný po objaviteľovi Vitovi Beringovi, dánskom bádateľovi a členovi ruskej expedície na ostrov v roku 1728. Strategický význam tejto oblasti sa ukázal už na začiatku, keďže blízkosť oboch ostrovov zabezpečila, že Sovietsky zväz aj Spojené štáty počas studenej vojny kontrolovali Beringov prieliv. V dôsledku toho sa Veľký Diomed, ktorý je pod ruskou suverenitou, stal neobývateľným a využíval sa ako vojenská zóna. Naproti tomu Malý Diomed, ktorý je súčasťou Spojených štátov, je stále obývaný a väčšinu obyvateľstva tvoria pôvodní Eskimáci Inupiatovia, ktorí na ostrove žijú už celé generácie a zachovávajú svoj tradičný spôsob života. Rybolov, lov tuleňov a veľrýb naďalej zohrávajú dôležitú úlohu v každodennom živote, hoci na prispôsobenie sa zmenám čoraz viac používajú moderné nástroje, ako sú snežné skútre a GPS.

Veľký Diomed je väčší z oboch ostrovov, ale časový rozdiel je významnejší ako geografická vzdialenosť: medzi oboma ostrovmi prechádza medzinárodná dátumová línia, takže obyvatelia Veľkého Diomeda (Rusko) žijú o jeden deň skôr ako obyvatelia Malého Diomeda (USA). Táto zvláštna geografická situácia robí ostrov jedinečným, pretože nikde inde nie je taká tesná blízkosť medzi obývanými oblasťami pozdĺž dátumovej čiary. Z historického hľadiska je zaujímavé, že počas studenej vojny bol kontakt medzi ostrovmi prerušený, takže napätie medzi oboma krajinami nadobudlo fyzickú podobu na tomto mieste Beringovho prielivu. Medzi miestnymi Eskimákmi existovala stará cesta, ktorá sa používala len v zime, cez zamrznutý morský ľad, na cestovanie medzi oboma ostrovmi, aby udržiavali kontakt s blízkymi príbuznými a priateľmi. Táto cesta bola skutočne dôležitá v chladných zimných mesiacoch, keď bol morský ľad dostatočne hrubý na bezpečný prechod, čo umožňovalo tradičný výmenný obchod medzi oboma ostrovmi.

V súčasnosti zostáva Veľký Diomed neobývaný a slúži ako ruská vojenská pozorovateľňa, zatiaľ čo na Malom Diomede žije malá komunita ľudí, ktorí sa snažia presadiť v 21. storočí prostredníctvom tradičného spôsobu života a novších technológií.

Súvisiace články